Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czerwionka-Leszczyny przegrywa walkę ze smogiem? Tak twierdzi Polski Alarm Smogowy

Facebook Twitter

1277 kopciuchów w Czerwionce-Leszczynach grzmi Polski Alarm Smogowy, to dane sprzed dwóch lat odpowiadają władze gminy.

Czerwionka-Leszczyny

Czerwionka-Leszczyny – wiele kopciuchów do wymiany

Organizacja poprosiła urząd o informacje dotyczące tego, czym mieszkańcy ogrzewają swoje domy. Odpowiedź, jaką otrzymali, ich zaskoczyła. Mówią Emil Nagalewski i Zdzisław Kuczma:

Zdzisław Kuczma: Jeżeli chodzi o gminę Czerwonka, to jest nasz sąsiad. Co z tego, że w Rybniku prężnie działa samorząd, jeżeli chodzi o walkę o czyste powietrze, skoro mamy kilka miejscowości wokół Rybnika, w których teraz się dowiadujemy, że w jednej z nich w Czerwionce-Leszczynach jest 1277 kopciuchów. To jest tragedia. Co z tego, że my tu będziemy robić wszystko, żeby to powietrze oczyścić, a stamtąd będzie napływać.

Emil Nagalewski: W mojej opinii ta liczba jest szokująca. Jeśli dostaliśmy poprawną liczbę rzeczywistą ze stanem faktycznym, to znaczy, że ostatnie 7 lat od przyjęcia uchwały antysmogowej zostały w dużej mierze przespane.

Zdzisław Kuczma Polski Alarm Smogowy

Hanna Piórecka-Nowak rzecznik prasowa Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny odpiera zarzuty, twierdząc, że dane są już nieaktualne.

Radio 90: Polski Alarm Smogowy mówi tak. Szok, niedowierzanie. Jak to jest możliwe? Skąd takie cyfry?

Hanna Piórecka-Nowak: Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Mieszkańcy mieli ustawowy termin złożenia takiej deklaracji do czerwca 2022 roku. Mamy teraz maj 2024 roku i bardzo często aktualizacja tych danych w systemie nie jest dokonywana. To nam jako mieszkańcom umyka.

Hanna Piórecka-Nowak: Ile tych pieców może dzisiaj być.

Radio 90: Trudno nam powiedzieć. Będziemy przypominać w najbliższym czasie naszym mieszkańcom, żeby te dane aktualizowali.

Hanna Piórecka – Nowak, rzeczniczka Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach

Nasza rozmówczyni podkreśla, że samorząd wiele zrobiłby poprawić jakość powietrza, nie ukrywa jednak, że jeszcze sporo do zrobienia:

Hanna Piórecka-Nowak: Straż miejska dokonuje kontroli, ale najważniejszym argumentem, jaki podnoszą nasi mieszkańcy, to są oczywiście koszty wymiany źródeł ciepła. Dlatego my jako samorząd, co przede wszystkim możemy zrobić, to pomóc mieszkańcom w pozyskaniu środków. Przypomnę też, że niedawno Polski Alarm Smogowy opublikował listę samorządów, których mieszkańcy bardzo dobrze radzą sobie w programie Czyste Powietrze i tam gmina i miasto Czerwonka-Leszczyny ma piąte miejsce w województwie śląskim w rankingu najaktywniejszych gmin w programie Czyste Powietrze, czyli nasi mieszkańcy działają.

Hanna Piórecka Nowak rzecznik prasowa Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny dodaje, że w ostatnim czasie w 200 mieszkaniach na familokach wymieniono źródła ciepła.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj