Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czerwone serca napełniają się plastikowymi nakrętkami w Rybniku! [WIDEO]

Facebook Twitter

Wystarczyło kilka minut, aby zapełnić plastikowymi nakrętkami jeden z trzech czerwonych metalowych pojemników w kształcie serc, jakie ustawiono w Rybniku. Jedno z nich znajduje się przy ulicy Kościuszki przy budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 1.

To właśnie niepełnosprawni z tej placówki, dzięki sprzedaży nakrętek, będą mieli dofinansowany wyjazd rehabilitacyjny, a przy okazji poprawi się świadomość ekologiczna mieszkańców. Mówi Lidia Moc, przewodnicząca rybnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną:

Lidia Moc

Myślę, że to jest taki pierwszy krok. Osoby niepełnosprawne, podobnie jak wszyscy inni mogą się włączyć w takie działania. Mnie osobiście bardzo na tym zależy, żebyśmy się pokazywali z różnych stron, że nie tylko potrzebujemy wsparcia w formie pieniędzy, ale też mamy potrzebę ratowania naszej ziemi. My co roku robimy turnus rehabilitacyjny i koszty transportu są duże. To jest kilkadziesiąt tysięcy złotych nad morze.

Radio 90: Od kilku minut dosłownie napełniane jest to serce i ono już jest pełne.

Nakrętki są lekkie, więc tona nakrętek, to jest mniejszy garaż, ale pieniądze z tego to około 1000 złotych za tonę.

Za plastikowe nakrętki zapłacą firmy odbierające odpady. Po ich przerobieniu powstają plastikowe doniczki, wiadra, czy łopaty. Mówi Agnieszka Skupień rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku:

Korzyść dla miasta jest jeszcze taka, że my musimy wciąż podwyższać poziom recyklingu. To nie jest zmartwienie mieszkańca, który co miesiąc ponosi opłaty, które mamy coraz wyższe. Recykling, a w zasadzie jego brak, jest zmartwieniem całej Polski. Jesteśmy na szarym końcu w Europie, jeżeli chodzi o przetwarzanie odpadów. Tego rodzaju akcje będą przypominały o ekologicznym charakterze całego przedsięwzięcia.

Jeden pojemnik znajdziecie przy ulicy Kościuszki, dwa kolejne można znaleźć obok parkingu wielopoziomowego i budynku Starostwa Powiatowego.

Zobacz nasze wideo:

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023