Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czerwony stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności!

Facebook Twitter

W lasach bardzo sucho, mamy najwyższy, czerwony stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy lasów nie zamykają, ale apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

Od kilku dni informujemy was o pożarach nieużytków w całym regionie, na razie na szczęście nie doszło do pożarów lasów.

Trzymamy cały czas rękę na pulsie

– zapewnia Paulina Sobczuk rzecznik prasowy rybnickiego nadleśnictwa:

Paulina Sobczuk: Mamy bardzo wysoki stopień pożarowy. Bo jest bardzo sucho w lesie, jest niska wilgotność, jest brak opadów. Mamy dwie dostrzegalnie oraz samolot. Jedna to jest w Grabowni w Leśnictwie Wielopole, a druga w Żorach. Staramy się utrzymywać cały system obserwacji tych prognoz. Obserwujemy wilgotność ściółki, cały czas czekamy na komunikaty co dalej. Jeżeli obserwator na wieży zauważy jakiś dym, jest informacja do nas do nadleśnictwa. Patrzymy, czy to jest nasz teren, czy nie nasz. Czasami podajemy informację ze straży pożarnej albo jesteśmy w kontakcie ze strażą i oni również mogą interweniować. Często nam pomagają i są pierwsi na miejscu.

Leśnicy apelują do mieszkańców o rozsądek, wybierając się na spacer do lasu:

Paulina Sobczuk: Prosimy o ostrożność, żeby uważać, gdzie się spaceruje. Jeśli już ktoś musi zapalić papierosa, żeby dobrze go wygasił. Żeby nie śmiecić, bo szkło może spowodować pożar. Korzystajmy rozważnie.

W ostateczności leśnicy mogą wprowadzić czasowy zakaz wstępu do lasu. Sytuację mogą poprawić opady deszczu. Te być może wystąpią dopiero za kilka dni.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023