Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Część wyborców może zagłosować za pośrednictwem poczty. Jak to zrobić?

Facebook Twitter

W poniedziałek (27.10.) mija termin, w którym należy zgłosić chęć głosowania w najbliższych wyborach za pośrednictwem poczty.

To nowość w polskim prawie, dotyczy osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub znacznym – mówił Radiu 90 Piotr Absalon, sekretarz Urzędu Miasta w Radlinie:

W praktyce będzie to wyglądało tak, że ta osoba musi się zwrócić do odpowiedniego urzędu, tzn. wójta, burmistrza czy prezydenta o tym, że chce głosować korespondencyjnie. My z urzędu prześlemy tej osobie tak zwany pakiet wyborczy, w którym znajduje się oświadczenie, gotowe koperty i karty do głosowania. Ta osoba wypełni te karty, podpisze się, że robiła to osobiście i tajnie, spakuje to w odpowiedni sposób – tam jest instrukcja obsługi, a następnie odeśle to z powrotem, a poczta dostarczy to do odpowiedniego lokalu, gdzie ten głos zostanie policzony z wszystkimi innymi.

Według zapowiedzi, w następnych wyborach możliwość głosowania korespondencyjnego mają mieć wszyscy:

Już w przyszłych wyborach, akurat nie samorządowych, ale tych pozostałych, ma to być dostępne dla wszystkich obywateli. To jest taka inna możliwość, z pewnością interesująca dla osób, którzy nie mogą głosować w swoim miejscu zamieszkania.

Dodajmy, że na zgłoszenie pełnomocników przed wyborami samorządowymi jest czas do 7 listopada, to jeszcze dwa tygodnie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022