Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czesi i Słowacy ze stanem wyjątkowym. Czego zakazano?

Facebook Twitter

Ustępujący rząd Czech ogłosił, wprowadzenie dzisiaj (26.11.) od północy w kraju stanu wyjątkowego. Ma to związek z poważną sytuacją epidemiczną. Ograniczenia zaczną obowiązywać dzisiaj (26.11.) od godz. 18.

To nowe znaki w Czechach

Ograniczono godziny otwarcia restauracji, barów i klubów, które będą musiały być zamknięte między 22 a 5 rano. Odwołano także jarmarki świąteczne. Tradycyjna sprzedaż choinek oraz karpi będzie dozwolona. Nie wprowadzono natomiast obostrzeń dotyczących podróży ani godziny policyjnej.

Jak mówi Szymon Brandys, dziennikarz „Głosu”, polskiej gazety na Zaolziu, decyzje spotkały się z różnymi emocjami naszych południowych sąsiadów.

Szymon Brandys: Jeżeli chodzi o opinie, w społeczeństwie dużo jest głosów, zaraz po ogłoszeniu decyzji rządu, które mówią o tym co nam da to, że zamkniemy o 22 restauracje, co zmieni zamknięcie jarmarków świątecznych. Część środowiska neguje, słyszałem dzisiaj wypowiedź prezesa związku przedsiębiorców, który mówił o tym, że lepiej byłoby kontrolować zachowania ludzi na jarmarkach świątecznych, ale je zostawić. Niestety pikanterii dodaje tez fakt, że zmiany zostały wprowadzone przez ustępujący rząd.

Według pierwotnych zamiarów gabinetu Andreja Babisza stan wyjątkowy miał obowiązywać od północy z soboty na niedzielę. Babisz uznał jednak, że aktualna sytuacja epidemiczna uzasadnia przyspieszenie go. Zgodnie z prawem decyzja została przekazana do Izby Poselskiej, która może postanowienie rządu anulować.

Ogłaszając poprzednie dwa stany wyjątkowe, które w 2020 i 2021 roku trwały łącznie 254 dni, rząd ograniczał podróże i wychodzenie z domów, zamykał sklepy i szkoły.

Tym razem stan wyjątkowy obejmie m.in. zakaz spożywania alkoholu w przestrzeni publicznej i zamknięcie jarmarków świątecznych. Tradycyjna sprzedaż choinek oraz karpi będzie dozwolona. W godzinach 22-5 zamknięte będą restauracje, kawiarnie, puby, dyskoteki i kluby.

W imprezach kulturalnych, zawodach profesjonalnych sportowców i imprezach edukacyjnych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 1000 osób, które muszą być zaszczepione lub przeszły Covid-19. Na innych imprezach masowych, takich jak uroczystości organizacji społecznych, przyjęcia towarzyskie lub bale, od godziny 18 w piątek będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Pogrzeby będą mogły być organizowane bez ograniczeń.

Do pracy na oddziałach covidowych będą mogli być kierowani lekarze, personel pielęgniarski i inny personel medyczny z innych szpitali, przychodni i ambulatoriów. Nie wprowadzono obowiązku pracy w szpitalach dla studentów wydziałów szkół medycznych.

Premier Babisz i minister zdrowia Adam Vojtiech podczas prezentowania nowych regulacji apelowali o szczepienie się przeciw Covid-19.

Tymczasem także rząd Słowacji w środę (24.11.) wprowadził na 90 dni stan wyjątkowy, w ramach którego obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domu.

Na 14 dni w kraju wprowadza się lockdown, dotyczący także osób zaszczepionych

– poinformował premier Eduard Heger. Zakaz wychodzenia z domu nie dotyczy zrobienia niezbędnych zakupów w najbliższym sklepie. Dotyczy to produktów spożywczych, drogeryjnych i kosmetycznych, lekarstw, paliw, prasy, obuwia i artykułów dla zwierząt.

Będzie można załatwiać sprawy w bankach, ubezpieczalniach i warsztatach samochodowych. Zamknięte będą centra handlowe. Restauracje będą mogły wydawać posiłki przez okienka.

Będzie można udać się do pracy, ale przy ewentualnych kontrolach należy okazać zaświadczenie od pracodawcy. Minister zdrowia Vladimir Lengvarski powiedział, że rząd zaleca przejście na pracę zdalną.

Wyjątek od zakazu wychodzenia z domu dotyczy także zaszczepienia się, poddania testowi na obecność koronawirusa oraz odprowadzenia lub odwiezienia dzieci do szkół i przedszkoli. Możliwe będą spacery w parkach lub lasach w najbliższej okolicy. Psy będzie można wyprowadzać w promieniu 500 metrów od miejsca zamieszkania.

Stan wyjątkowy nie wprowadza zakazu podróży za granicę. Szef gabinetu Hegera powiedział, że ograniczenia dotyczą także nabożeństw w kościołach. Możliwa jest indywidualna spowiedź i przyjęcie komunii, ale wierni nie będą mogli uczestniczyć w mszach świętych. Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji Stanislav Zvolenski poinformował, że możliwy jest udział w mszach odprawianych on-line.

Musimy się zjednoczyć jako społeczeństwo. Sytuacja jest poważna

– powiedział premier Heger. Zapowiedział, że po 10 dniach obowiązywania surowych ograniczeń, ich efekty zostaną ocenione, a ich ewentualne poluzowanie będzie w pierwszym rzędzie dotyczyć osób zaszczepionych.

Eksperci współpracujący z rządem domagają się, aby lockdown trwał 14 dni i obejmował zamknięcie szkół. Jedna z czterech partii koalicyjnych Wolność i Solidarność (SaS) skorzystała z prawa weta i nie zgodziła się na wprowadzenie restrykcji w szkołach.

Najmniejsza partia koalicyjna Za Ludzi (Za Ludi) zdystansowała się od decyzji rządu. Wicepremier i liderka partii Veronika Remiszova oświadczyła, że nie mogła poprzeć rozwiązania, które nie daje żadnych ulg osobom zaszczepionym.

Poprzednio stan wyjątkowy związany z pandemią został wprowadzony 1 października 2020 roku i trwał do 4 maja. Kolejna taka decyzja została podjęta w związku z rosnącą liczbą dziennych zakażeń koronawirusem i przeciążeniem systemu ochrony zdrowia. We wtorek laboratoria na Słowacji wykryły ponad 10 tys. nowych zakażeń, najwięcej od wybuchu pandemii w marcu 2020 roku. W szpitalach na Covid-19 leczonych jest 3,2 tys. pacjentów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024