Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czesi żyją dłużej niż Polacy. Winny smog?

Facebook Twitter

Polacy na pograniczu żyją krócej niż Czesi, bo mają gorsze powietrze. Potwierdzają to polscy i czescy naukowcy, którzy opublikowali raport.

Jak wynika z raportu, Czesi żyją o rok dłużej. Naukowcy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Uniwersytetu Ostrawskiego porównali zanieczyszczenie powietrza po obu stronach granicy. W Polsce stężenie substancji rakotwórczych jest dwukrotnie większe, przez to ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe jest dwukrotnie wyższe niż w Czechach. Ponadto smog wpływa na zwiększenie liczby zachorowań na schorzenia układu krążenia, oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Dlaczego Polacy mają gorsze powietrze? Po pierwsze po naszej stronie jest więcej pieców opalanych węglem i drewnem. Czesi od lat odchodzą od tradycyjnego ogrzewania i korzystają z ciepła systemowego. Po drugie Polaków na pograniczu mieszka więcej, po trzecie w końcu Czesi są bogatsi i stać ich na korzystanie z gazu czy prądu. Stan ubóstwa niestety idzie w parze z zanieczyszczeniem powietrza.

Mówiąc wprost, bogatszy żyje dłużej, a biedniejszy krócej…

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj