Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czeskie kino w Gołkowicach

Facebook Twitter

Cykl pięciu pokazów filmów czeskiej produkcji będzie można zobaczyć w kinie "Olza" w Ośrodku Kultury w Gołkowicach. "Młode wino" to kolejny obraz, który będzie można zobaczyć w piątek (12.10.). Początek seansu o godz. 18.00. Wstęp wolny.

  • Młode wino (2008) – 12.10.
Honza to sympatyczny, inteligentny cwaniaczek. Na co dzień wraz ze swym przyjacielem Jirką zajmują się oszustwami z mieszkaniami i samochodami. Gdy Honza przypadkowo dowiaduje się, iż jego dziadek jest umierający, postanawia spełnić jego największe marzenie i zorganizować mu podróż dookoła świata. Ponieważ dziadek boi się zostawić swoją winnicę bez opieki, Honza decyduje się popilnować dobytku starca. Nie przewidział, że spełni w ten sposób także swoje marzenia…
  • Operacja Dunaj (2009) – 05.10.

Polsko-czeska superprodukcja z gwiazdorską obsadą. Na ekranie Maciej Stuhr, Tomasz Kot i Zbigniew Zamachowski oraz… Jiri Menzel – zdobywca Oscara, jeden z najsłynniejszych czeskich reżyserów i aktorów. W sierpniu 1968 roku, podczas inwazji (zdaniem niektórych “przyjacielskiej” interwencji) wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację zaginęła “Biedroneczka” – wysłużony polski czołg. To wydarzyło się naprawdę. Dalsze zabawne losy bohaterów filmu nie mają już żadnego przełożenia w faktach. Załoga gubi drogę, a jakby tego było mało – „parkuje” w niespodziewanym miejscu…Czy czterej pancerni wykonają zadanie? Czy polegną w starciu z niechęcią czeskich „przyjaciół” i urodą czeskich dziewcząt? „Operacja Dunaj” – film w reżyserii Jacka Głomba i „pod specjalnym nadzorem” Jiriego Menzla, który nie tylko zagrał jedną z głównych ról, ale był też opiekunem artystycznym obrazu. (Filmweb)

W kolejne październikowe piątki wyświetlone zostaną inne ciekawe produkcje zza południowej granicy – 12 października „Młode wino”, 19 października „Dwa młode wina”, 26 października „Wycieczkowicze” i 31 października „Kajinek”.

Sądzę, że warto przybliżać czeską kulturę, która współistnieje po sąsiedzku, a o której na dobrą sprawę niewiele wiemy. My staramy się to robić poprzez czeskie kino, które jest bardzo ciekawe,  dorobiło się wielu wybitnych  aktorów i reżyserów, a u nas jest niemal praktycznie nieznane  – mówi Tatiana Stopyra, dyrektor administrującego kinem Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie. Jak dodaje już rok temu w kinie „Olza” wyświetlana była seria czterech filmów, wyreżyserowanych w Czechach i cieszyły się one sporym zainteresowaniem

Cykl filmowy „Kino Pogranicza” jest elementem realizowanego przez GCKSiT unijnego projektu, dofinansowanego również przez budżet państwa „Kolory pogranicza”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024