Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czujka uratowała życie mieszkańcom Rybnika

Facebook Twitter

Mimo, iż tegoroczna zima, do tej pory, jest wyjątkowo łagodna, to trzeba pamiętać, że trwa sezon grzewczy. Niesie on niestety ze sobą wiele zagrożeń.

Tylko przez miniony weekend w województwie śląskim doszło do 28 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla w lokalach mieszkalnych i 17 pożarów spowodowanych niewłaściwą eksploatację urządzeń grzewczych.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, w piątkowe popołudnie (13.12.) do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Rybniku wpłynęło zgłoszenie o zadziałaniu czujnika tlenku węgla, w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym, przy ul. Przemysłowej, gdzie na skutek podtrucia tlenkiem węgla do szpitala trafiło 6 osób, w tym 5 dzieci. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej natychmiast udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy kobiecie i jej synowi, którzy znajdowali się poza mieszkaniem. Na miejsce przybył również zespół ratownictwa medycznego, który udzielał pomocy pozostałym poszkodowanym dzieciom. Strażacy wykonali pomiary na obecność tlenku węgla w mieszkaniu, w którym doszło do zatrucia, jak również we wszystkich mieszkaniach w klatce schodowej.

W niedzielę (15.12.) strażacy w Dąbrowie Górniczej interweniowali w budynku wielorodzinnym, tutaj również zaalarmował ich czujnik tlenku węgla. Ratownicy ewakuowali z mieszkania 5 osób poszkodowanych, natychmiast też udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy mężczyźnie, mającemu trudności z oddychaniem. Do szpitali przewieziono 5 osób, w tym 4 dzieci. Strażacy wykonali pomiary na obecność tlenku węgla, przewietrzyli mieszkanie i sprawdzili sąsiednie lokale mieszkalne.

Od 1 października do 15 grudnia Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 584 zdarzenia, w tym 254 pożary w budynkach mieszkalnych, spowodowanych nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W 121 przypadkach, w lokalach mieszkalnych zadziałał czujnik tlenku węgla. W zdarzeniach rannych zostało 185 osób, w tym 71 dzieci. 3 osoby poniosły śmierć.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2022