Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czujki tlenku węgla znów szaleją. To wszystko przez pogodę

Facebook Twitter

Czujki tlenku węgla w upalne dni bardzo często się uaktywniają. Wczoraj do takich sytuacji kursowali i strażacy z Rybnika i z Jastrzębia.

Czujki tlenku węgla

Upalnie. Czujki tlenku węgla znów szaleją. W czasie ostatniej fali wysokich temperatur w regionie tłumaczyliśmy w Radiu 90, co jest powodem uruchamiania się urządzeń, alarmujących o obecności czadu w naszych mieszkaniach. Jastrzębscy strażacy znów informują w swoim meldunku o 12 takich interwencjach tylko w ciągu ostatniej doby. Zgłoszenia o uruchomionych czujkach każdego dnia przyjmują też strażacy z Rybnika. Zjawisko wyjaśniał na naszej antenie mł. bryg. Wojciech Rduch z Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku:

Wojciech Rduch: Szczególnie kiedy mamy wysokie temperatury na zewnątrz, często dochodzi do zjawiska, tzw. „poduszki powietrznej”, kiedy spaliny mają utrudnioną drogę do wyjścia na zewnątrz, często nawet cofają się z powrotem do naszych domów, do naszych mieszkań  i wtedy dochodzi właśnie do pojawienia się tlenku węgla wewnątrz pomieszczeń. Rozwiązaniem może też być na przykład branie kąpieli w porach takich wczesno porannych albo wieczornych, kiedy na zewnątrz jeszcze mamy w miarę chłodno i wtedy otwieramy okna, to powietrze wchodzi i wychodzi sobie przewodem kominowy na zewnątrz.

Wczoraj (09.07.) przed 23.00 czujka tlenku węgla uruchomiła się w mieszkaniu, w którym nikogo nie było. Strażacy z Jastrzębia zostali wezwani na ulicę Zieloną przez zaniepokojonego sąsiada, który zgłosił, że sygnał słychać od godziny, a nikt nie otwiera drzwi. Ratownicy musieli siłowo wejść do środka. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Wezwano pogotowie awaryjne, które wymieniło wkładkę zamka w drzwiach do mieszkania, a klucze przekazano policji. Sprawdzono działanie piecyków gazowych w całym pionie. Okazało się, że w innym mieszkaniu był niesprawny piecyk gazowy, urządzenia pomiarowe strażaków pokazały 900 pipiemów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024