Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czujnik czadu- co warto wiedzieć przed zakupem takiego urządzenia? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Nie czekajmy, aż nieprzyjemna sytuacja zmobilizuje nas do zabezpieczenia siebie i innych. Zwłaszcza teraz w okresie jesienno-zimowym warto zastanowić się nad zakupem czujnika czadu do naszego domu lub mieszkania. Jakie urządzenie wybrać i czym się kierować przy wyborze? Jakie są ceny i możliwe warianty? Sprawdziliśmy.

Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, udaliśmy się do firmy Eltrox, by porozmawiać z Krzysztofem Kuczerą, specjalistą do spraw sprzedaży detalicznej.

Radio 90: W okresie jesienno-zimowym okna w naszych mieszkaniach i domach są częściej szczelnie pozamykane. To niesie za sobą także większe zagrożenie naszego bezpieczeństwa.

Krzysztof Kuczera: Ma Pan rację. Jest to rzeczywiście okres specyficzny. Za oknem coraz chłodniej. Zaczynamy ogrzewać mieszkania. Coraz częściej zamykamy okna, wentylacja pomieszczeń jest utrudniona.
Tam, gdzie dochodzi do spalania paliw stałych czy gazowych, czy płynnych, pojawia się niebezpieczeństwo zatrucia czadem. Na pewno receptą jest wietrzenie mieszkań, dbanie o szczelność przewodów kominowych, sprawdzanie, czy wentylacja jest drożna, czy nie mamy zatkanych kratek wentylacyjnych. Oprócz tych działań, które wymieniłem, powinniśmy w takich przypadkach wyposażyć się w czujniki czadu. Ceny takich urządzeń są naprawdę niskie, czas działania takiego czujnika dochodzi nawet do 10 lat. Koszt takiego czujnika wynosi ok. 100 zł. W ciągu 10 lat nie musimy przy nim nic robić, urządzenie działa i czuwa nad naszym bezpieczeństwem.

Radio 90: Wspomniał Pan o wietrzeniu mieszkań, ale to jest doraźna czynność i praktycznie w ogóle nas nie zabezpiecza.

Krzysztof Kuczera: Nasze pomieszczenia wietrzymy od czasu do czasu. Dlatego czynność ta nie eliminuje ryzyka zatrucia tlenkiem węgla.

Radio 90: Jak taką czujkę montujemy w naszym mieszkaniu lub domu?

Krzysztof Kuczera: Montaż czujnika jest bardzo prosty. Urządzenie takie możemy postawić dowolnym miejscu lub przekręcić przy pomocy wkrętów lub przykleić dwustronną taśmą

Radio 90: Gdzie powinna być zamontowana czujka czadu?

Krzysztof Kuczera: Proponuję, aby czujnik czadu był umieszczony na wysokości głowy. Zalecenia producentów to ok. 1,5-1,8 m., natomiast w sypialni, gdzie podczas snu nasza głowa położona jest niżej, czujnik powinien znajdować się na wysokości 05 – 0,7 m. Najlepiej, aby urządzenie znajdowało się co najmniej 1 m od ewentualnego źródła wypływu czadu w pomieszczeniu.

Radio 90: W przypadku mieszkania w okolicach łazienki?

Krzysztof Kuczera: Jeśli mamy taki popularny junkers, to taki czujnik umieszczamy w łazience.

Radio 90: Jeżeli mamy dom i palimy w piecu to gdzie najlepiej taki czujnik umieścić?

Krzysztof Kuczera: To zależy, często nasi klienci montują czujnik czadu gdzieś blisko przewodów kominowych. Kominy są nierzadko nieszczelne, stąd nasze obawy wiążą się z możliwością ulatniania się czadu w takich miejscach. W naszym regionie ma to szczególne znaczenie ,bo spotykamy się z wpływami eksploatacji górniczej i nasz domy są czasem zniszczone przez działalność kopalń.

Radio 90: Zasięg czujki jest uzależnione od powierzchni?

Krzysztof Kuczera: Przyjmuje się, że jeden czujnik tlenku węgla zabezpiecza jedno pomieszczenie. Nie zaleca się umieszczania takich urządzeń w korytarzach, z dala od potencjalnych źródeł wypływu czadu.
Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że posiadam w domu kominek i nie montuję w tym pomieszczeniu czujnika czadu. Urządzenia te są bardzo czułe. Zdarzyło mi się, że czujnik taki wzbudził alarm z powodu nieszczelnego komina czy nie do końca zgaszonego popiołu.

Radio 90: Jak to urządzenie jest zasilane?

Krzysztof Kuczera: Czujnik może posiadać wbudowaną baterię, która gwarantuję pracę do 10 lat. Urządzenie takie montujemy, uzbrajamy i przez 10 lat tak naprawdę możemy zapomnieć o obsłudze. Po upływie 10 lat czujnik przypomni nam, że należy go wymienić. Posiadamy modele tańsze (ok. 70 zł), zasilane na wymienne baterie, tzw. Paluszki. Takie baterie powinny wystarczyć na około 2 lata działania. W chwili, gdy bateria jest już słaba, urządzenie zasygnalizuje, że jest konieczność wymiany źródła zasilania. Czujniki taki są dodatkowo zabezpieczone przed wyjęciem baterii przez np. nasze dzieci.

Radio 90: W razie ewentualnej wymiany otrzymujemy sygnał dźwiękowy?

Krzysztof Kuczera: Tak, jest to bardzo głośny sygnał. Nierzadko sygnał taki może być słyszany na zewnątrz budynku mieszkalnego.

Radio 90: Jeżeli przyjdzie taki moment i nasz czujnik będzie miał spełnić swoją funkcję to także za pomocą sygnału dźwiękowego?

Krzysztof Kuczera: Czujnik mierzy ciągle stężenie tlenku węgla w funkcji czasu. Jeśli stwierdzi obecność czadu, która nie zagraża naszemu zdrowiu, to alarm się nie uruchomi. Ale jeśli takie niskie stężenie CO będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, urządzenie w końcu zasygnalizuje niebezpieczeństwo. Oczywiście jeśli nastąpi gwałtowny wzrost stężenia czadu, to czujnik zaalarmuje nas natychmiast. Należy w tym wypadku jak najszybciej otworzyć okna, przewietrzyć pomieszczenie, a najlepiej opuścić je i skontaktować się np. ze strażą pożarną.

Radio 90: Wspomniał Pan, że czujnik należy uzbroić, czyli co trzeba zrobić?

Krzysztof Kuczera: Jeżeli mamy czujnik na wymienne baterie, to wystarczy je umieścić w urządzeniu. Jeżeli czujnik posiada wbudowany akumulator, np. z 10-letnim okresem działania, wystarczy zerwać zawleczkę i zamontować go w odpowiednim miejscu. Zerwanie zawleczki zainicjuje rozpoczęcie pracy czujnika.

Radio 90: Czujniki trzeba serwisować?

Krzysztof Kuczera: Nie, to są urządzenia zupełnie bezobsługowe. Na każdym z nich jest przycisk, który uruchamia test czujnika. Zaleca się, aby co jakiś czas korzystać z tej funkcji i sprawdzić, czy urządzenie jest sprawne. Odkąd pracuję w firmie Eltrox nie przypominam sobie, abyśmy w Rybniku zwrot czujnika czadu.
W swojej ofercie posiadamy urządzenia o wysokiej jakości, które mają certyfikaty, spełniają normy polskie i unijne. Współpracujemy ze wspólnotami mieszkaniowym, strażą pożarną. Zajmujemy się sprzedażą hurtową do takich miejsc. Chciałbym tym momencie przestrzec, aby nie kupować czujników na portalach, gdzie jakość takich urządzeń nie jest poparta certyfikatami, pamiętajmy, że w grę wchodzi nasze życie.

Radio 90: Tym bardziej że te ceny nie są wysokie w stosunku do czasu pracy urządzenia i tego ile zyskujemy.

Krzysztof Kuczera: Tak, wydając ok. 100 zł, otrzymujemy 10 -letnią gwarancję. Producent, który udziela takiej gwarancji, jest pewny jakości swoich produktów. Warto zainwestować te pieniądze i mieć spokój. Zabezpieczyć własne życie i swojej rodziny.

Radio 90: Czad jest podstępnym gazem.

Krzysztof Kuczera: Nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą. Jest to gaz bezwonny. Powstaje przy niepełnym spalaniu, czyli tam, gdzie dostęp tlenu jest utrudniony, np. gdy odetniemy dopływ powietrza do komory spalania, np. zamykając klapę w piecu.

Radio 90: Jeżeli się zgłoszę do firmy Eltrox, doradzicie mi gdzie i jak mam zamontować u siebie takie urządzenia?

Krzysztof Kuczera: Oczywiście, na miejscu nasi handlowcy wszystko wytłumaczą.
Niestety obserwujemy co roku, że zainteresowanie czujnikami czadu wzrasta dopiero po wystąpieniu jakiejś tragedii. Zachęcam, aby nie czekać na ten przykry moment, zgłosić się do nas. My zadbamy o to, aby bezpieczeństwo naszych klientów zwiększyć.  Dla każdego, kto zdecyduje się na zakupić czujnika czadu w naszym sklepie, przygotowaliśmy specjalny voucher, uprawniający do zakupu systemu monitoringu telewizji przemysłowej Kenik z 40 % rabatem lub systemu tzw. Inteligentnego domu FIbaro z 25% rabatem.

Radio 90: Dziękuję za te przydatne rady.

Krzysztof Kuczera: Dziękuję i zapraszam do kontaktu ze sklepem Eltrox w Rybniku.

 

Sprawdź adres

  • ul. Jankowicka 2,
  • 44-200 Rybnik
  • tel. 32 343 49 61
  • www.eltrox.pl

Zobacz jak dojechać

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024