Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czwartek to ostatni dzień przyjmowania deklaracji do CEEB

Facebook Twitter

Dzisiaj (30.06.) mija termin składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Przypomnijmy, każdy właściciel budynku musi powiadomić urzędników, czym ogrzewa swój dom. W deklaracji trzeba podać między innymi takie dane jak źródło opalania, czy klasę kotła na paliwo stałe.

Raz jeszcze podkreślamy trzeba to zrobić najpóźniej dzisiaj. Czy z obowiązku wywiązali się już mieszkańcy Raciborza? Pytaliśmy o to wczoraj naczelnik wydziału ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Miasta w Raciborzu, Katarzynę Polak:

Katarzyna Polak: Na dzień dzisiejszy w systemie wprowadzonych jest już około 47% deklaracji. Trwa składanie bezpośrednio u nas, część mieszkańców składa bezpośrednio za pomocą podpisu elektronicznego na stronie internetowej. Z tego, co w tej chwili jest złożone u nas w Urzędzie Miasta, jest to jeszcze około 2 tys. deklaracji. Szacujemy, że jeżeli 30 czerwca zakończy się zbieranie deklaracji, jesteśmy w stanie osiągnąć poziom około 75%.

Dlaczego nie wszyscy dopełnią obowiązku wpisania się do bazy Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków? Przyczyny mogą być różne. Mówi Katarzyna Polak:

Katarzyna Polak – naczelnik wydziału ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Miasta w Raciborzu

Katarzyna Polak: Przypuszczam, że mimo wszystko jakiś procent osób jest nieświadomych, że musiało to zrobić. Jest dosyć spory procent osób, które mają nieuregulowany stan prawny. Trzeba mieć świadomość, że deklarację może złożyć wyłącznie właściciel lub zarządca. Nie ma możliwości, żeby takie deklaracje złożyły osoby, które użytkują obiekt, ale nie są jego właścicielem. Baza nie zostaje zamknięta z dniem 30 czerwca, także osoby, które nie dotrzymały tego terminu, będą mogły to niedopatrzenie w terminie późniejszym wykonać.

Na wpisanie do systemu złożonych, papierowych deklaracji – a jak słyszeliście w Raciborzu jest ich około 2 tysiące – urzędnicy przypomnijmy mają czas do końca roku. Ale już jutro (01.07.) będą mogli sprawdzić za pomocą systemu kto nie dopełnił obowiązku i zareagować:

Katarzyna Polak: Będziemy to weryfikować. W bazie jest pełna lista adresowa, czyli weryfikacja nie będzie trudna. To będzie tylko zderzenie dwóch list – listy, których są złożone deklaracje, z listą adresów, na których ten obowiązek nie został wypełniony. Będziemy to stopniowo weryfikować i egzekwować albo odwiedzać, albo korespondencyjnie wzywać do uzupełnienia tego dokumentu.

W Raciborzu osobiście, w Urzędzie Miasta deklaracje można składać dzisiaj (30.06.) do godziny 15:30, a za pomocą internetu wszyscy mogą to zrobić do północy. Dodajmy, że jak na razie w naszym województwie najwięcej bo 84 procent mieszkańców dopełniło obowiązku w gminie Gaszowice, 82 w Gminie Jejkowice a 80 w Gminie Zebrzydowice, prawie na końcu zestawienia jest Gmina Hażlach z 39-cioma procentami i gmina Lubomia, gdzie deklaracje złożyło tylko 40 procent mieszkańców.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023