Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy 50-milionowy podatek ze sprzedaży Kompanii Węglowej trafi do Katowic? Gminy górnicze z regionu protestują

Facebook Twitter

Kto zgarnie 48 milionów złotych? Samorządy walczą o pieniądze z tytułu podatku sprzedaży majątku Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej. Zgodnie z prawem, od każdej czynności cywilno-prawnej należy zapłacić 2 procent podatku od wartości umowy. Sprzedaż majątku takiego giganta jak Kompania Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej, daje kwotę blisko 50 mln złotych.

Jako że siedziba firmy znajduje się w Katowicach, a Kompania sprzedawana jest w całości jako przedsiębiorstwo, blisko 50 mln z tytułu podatku ma trafić do Katowic. W tej sytuacji pozostałe gminy górnicze nie mogą liczyć na żadne pieniądze. To niesprawiedliwe – mówi w rozmowie z Radiem 90 poseł Krzysztof Sitarski, który zwrócił uwagę na problem. Jego zdaniem to gminy górnicze ponoszą koszty z tytułu działalności kopalń i powinny otrzymać solidarnie część podatku. Dlatego też samorządy muszą jak najszybciej interweniować w tej sprawie w ministerstwie finansów. Każda gmina górnicza, która przekazała majątek Polskiej Grupie Górniczej musi złożyć taki wniosek. Stowarzyszenie Gmin Górniczych nie ma możliwości złożenia zbiorowego wniosku.

Co z pozostałymi gminami górniczymi? – pyta Tadeusz Chrószcz przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce:

Tadeusz Chrószcz, przewodniczący stowarzyszenia przyznaje, że to nie pierwszy przypadek, kiedy podatki są niesprawiedliwie przekazywane:

Co ważne, każda gmina musi indywidualnie złożyć taki wniosek w ministerstwie finansów. Stowarzyszenie Gmin Górniczych może jedynie prowadzić akcję informacyjną.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj