Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy 500-letni dąb Cysters w Rudach przetrwa podpalenie? Pytamy leśników i turystów poruszonych zajściem

Facebook Twitter

Sobotnie podpalenie 500-letniego dębu Cysters w Rudach Raciborskich poruszyło wszystkich. Jak już was informowaliśmy, tylko natychmiastowa interwencja straży pożarnej uratowała ten pomnik przyrody- jedno z najstarszych i najpiękniejszych drzew w regionie.

Dziś na miejscu był Arkadiusz Żabka, który rozmawiał z Romanem Suską rzecznikiem prasowym nadleśnictwa Rudy Raciborskie:

Roman Suska: Doszło do niebywałego aktu wandalizmu. Dąb Cysters stanowi takie centrum, serce naszego parku krajobrazowego, naszego nadleśnictwa. Jest to prawdopodobnie najstarsze drzewo w naszej okolicy. Jest przedmiotem naszej chluby i dumy. Nie mieści nam się w głowie taki czyn, który jest przykładem zupełnej bezmyślności.

Radio 90: Błyskawiczna akcja straży pożarnej uratowała to drzewo.

Roman Suska: Tak, bez dwóch zdań.

Radio 90: Ktoś prawdopodobnie rozpalił ognisko w środku.

Roman Suska: Tak jak Pan redaktor powiedział, to wyglądało, jakby ktoś rozpalił sobie w środku drzewa ognisko.

Roman Suska rzecznik prasowy nadleśnictwa Rudy Raciborskie

Jak mocno zostało uszkodzone drzewo, dziś jeszcze tego dokładnie nie wiadomo. Jest jednak duża szansa, że 500-letni dąb Cysters przetrwa podpalenie- podkreśla Roman Suska:

Roman Suska: Przy samej podstawie pnia, blisko gruntu jest częściowo spalona tkanka tego drzewa, ale w ten sposób, że podejrzewamy, że nie wpłynie w żaden sposób na kondycję tego drzewa.

Radio 90: Podejrzewacie. Będą jakieś specjalne badania przeprowadzane?

Roman Suska: Tak, na razie jest pod obserwacją wzrokową. Na tę chwilę stan zdrowotny dębu jest obiektem dyskusji. Drzewo kondycyjnie wygląda dobrze. Jesteśmy na jesieni, drzewo naturalnie zrzuca liście jak każde drzewo u nas na jesieni. Liczymy na to, że wiosną w pełni rozkwitnie i będzie nas cieszyło, długie, długie lata.

Mieszkańcy Rud i turyści, z którymi rozmawiał na miejscu nasz reporter są poruszeni podpaleniem 500-letniego drzewa:

Jak można zabezpieczyć się w przyszłości przed takimi zdarzeniami? Z pewnością konieczne będzie zamontowanie monitoringu w okolicach klasztoru w Rudach. Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023