Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy będzie odkomarzanie miasta? Mieszkańcy Rybnika proszą o pomoc

Facebook Twitter

W tym roku ze względu na duże opady deszczu komary dokuczają wyjątkowo. Zawodzą środki dostępne w handlu, mieszkańcy proszą o pomoc samorządy. W takiej sprawie zadzwoniła do nas mieszkanka rybnickiej dzielnicy Smolna.

Dzwonię do Was z prośbą. Może Wy jako radio się tym zainteresujecie. Jest plaga komarów. Słyszy się coraz więcej o opryskach, żeby swoim mieszkańcom pomóc. To nie są tylko komary w danych miejscach gdzie jest woda, ale na osiedlach w mieszkaniach. Człowiek kupuje wszystkie środki, które już nie pomagają.

Rybnicki magistrat, po rozpoznaniu sprawy ze specjalistami, także z ochrony środowiska, nie zdecydował się na użycie oprysków w walce z komarami:

Mamy świadomość, że dla wielu mieszkańców jest to problem uciążliwy. Urzędnicy również są mieszkańcami i odczuwają ten problem. Natomiast jeżeli chodzi o opryski chemiczne, wiemy, że nie działają one wybiórczo na same komary, zabijają również wiele pożytecznych owadów zapylaczy, o które my tworząc łąki kwietne, staramy się dbać. Opryski szkodzą też ptakom, które żywią się owadami.

– tłumaczy Lucyna Tyl, z biura prasowego rybnickiego magistratu. Niestety rozwojowi kolejnych pokoleń komarów wyjątkowo w tym roku sprzyja pogoda:

Częstotliwość opadów sprawia, że zastosowane środki szybko spływają i dodatkowo zanieczyszczają ziemię, także tutaj musieliśmy policzyć sobie plusy i minusy. W efekcie nie zdecydowaliśmy się prowadzić żadnej akcji odkomarzania miasta, tym bardziej, że te akcje zwykle realizowane są tylko w wyznaczonych rejonach np. w sąsiedztwie cieków wodnych – tam zwalcza się larwy komarów. Ze względu na panującą pogodę tj. wysoka temperatura i wilgotność powietrza, to jest czas, który sprzyja rozwojowi komarów. Patrząc na sytuacje w innych miastach, efekty tych akcji są mizerne.

W takiej sytuacji pozostają domowe sposoby.

Jakie macie sposoby na radzenie sobie z komarami? Dajcie znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024