Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy budżet obywatelski może wesprzeć integrację uchodźców i migrantów? Spotkanie online [materiał partnera]

Facebook Twitter

Czy Budżet Obywatelski stanowi szansę na integrację uchodźców i migrantów? Jeśli tak - to w jaki sposób można wykorzystać ów potencjał "święta demokracji", jakim jest Budżet Partycypacyjny, by wesprzeć adaptację nowych mieszkańców Rybnika.

Wojna w Ukrainie i konieczność organizacji życia w Rybniku kolejnym uchodźcom uciekającym przed śmiercią to dla samorządu ogromne wyzwanie – przede wszystkim organizacyjno-logistyczne, ale również finansowe. Obecnie Rybnik zdaje bardzo dobrze egzamin z przyjmowania osób uciekających przed wojną. Zwłaszcza dzięki oddolnej mobilizacji mieszkańców i mieszkanek, organizacjom pozarządowym, a także samorządowi.

Mimo możliwości zawieszenia budżetu obywatelskiego, jakie daje Specustawa o Uchodźcach, Rybnik zdecydował się na nabór projektów w tym roku (w podobnej, jak w latach poprzednich, formule). W ramach projektu „Synergiczny Rybnik. Budżet obywatelski jako dźwignia strategicznego rozwoju miasta”, który jest prowadzony przez Fundację Optimum Pareto we współpracy z Urzędem Miasta zdecydowaliśmy się na spotkanie wokół problematyki związanej z uchodźcami. Projekt zakłada wypracowanie odpowiedniego modelu partycypacji i lepszego dialogu między mieszkańcami a Urzędem Miasta. Podczas naszego warsztatu chcielibyśmy porozmawiać na temat tego – czy Budżet Obywatelski stanowi szansę na integrację uchodźców i migrantów. Jeśli tak – to w jaki sposób można wykorzystać ów potencjał „święta demokracji”, jakim jest Budżet Partycypacyjny, by wesprzeć adaptację nowych mieszkańców Rybnika.

Wątki, jakie chcemy poruszyć na spotkaniu to:

  1. BO jako szansa na pomoc osobom w kryzysie – pomocowe projekty miękkie w BO (np. lekcje nauki języka polskiego, wsparcie w rozwoju poprzez szkolenie, warsztaty, podniesienie poziomu dobrostanu, zajęcia psychoedukacyjne w procesie uczenia się) – realizacja działań przez lokalne NGO.
  2. BO jako szansa na integrację uchodźców: inicjowanie działań oddolnych opartych na wolontariacie osób, które mówią w językach ukraińskim i angielskim. To wymagałoby oddolnego zaangażowania się osób mieszkających w mieście. W ramach BO mogą być organizowane warsztaty adaptacyjne dla obywateli Ukrainy czy stworzenie Punktu Integracji w Rybniku.
  3. Aktywna rola migrantów i uchodźców w BO. Perspektywa migranta jako członka społeczności lokalnej.

Zapraszamy na spotkanie wszystkich Państwa dla których ten temat, ale i samo zagadnienie partycypacji w Rybniku, jest ważną kwestią.

Więcej na stronie: https://www.optimumpareto.com/synergiczny-rybnik oraz w mediach społecznościowych.

Będzie nam bardzo miło, jeżeli uda się Państwu potwierdzić planowaną obecność na spotkaniu do 28.03.2022 r. na adres k.grabowska@optimumpareto.com.

Spotkanie odbędzie się 30.03.2022 r. o godzinie 14.00: w formie online, na platformie zoom.

Aby zalogować się na spotkanie należy o godzinie spotkania kliknąć w link: https://us02web.zoom.us/j/81613916433?pwd=ZTNJcmF0QVltWWlXd1dkM05yK0ZwUT09#success

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022