Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy centrum Czeskiego Cieszyna odzyska dawny blask?

Facebook Twitter

Czeski Cieszyn pokryje w połowie koszty renowacji elementów drobnej architektury na starówce. Dotacja ma wynieść 50%. Dzięki pieniądzom jest szansa na odnowienie zabytków, które zostały zaniedbane w momencie przejścia obiektów w prywatne ręce.

Mieszkańców Czeskiego Cieszyna, ale i turystów ucieszy z pewnością wiadomość, że dzięki miejskiej dotacji dokonana zostanie renowacja secesyjnych okien wystawowych i drzwi. Znajdują się one w domu wybudowanym w 1904 roku dla kamieniarza i malarza Raimunda Schustera. Dom w stylu eklektycznym został zachowany niemal w stanie autentycznym. Wartością są oryginalne materiały budowlane, technologie i rozwiązania dla budownictwa. Ochroną zabytków objęte są tylko trzy oryginalne okna sklepu: są najstarsze i najbardziej wartościowe.

Władze miasta mają nadzieję, że dzięki renowacjom zabytków centrum odzyska dawny blask. Dofinansowanie przyznawane w tym roku po raz pierwszy, ma na celu przywrócenie historycznych elementów budynków, które nie są zabytkami kultury, ale znajdują się na terenie obszaru ochrony miejskiej. Są to małe elementy, które zostały utworzone do 1945 roku i są świadectwem dawnego kunsztu architektonicznego. Można też korzystać z dotacji przyznawanych przez Ministerstwo Kultury.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2021