Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy dezodorant to dobry wybór dla sportowca? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Podczas uprawiania sportu nasze ciało może nadmiernie się pocić. Co na to wskazuje? Pocenie rozpoznamy nie tylko po mokrych śladach widocznych na koszulce, ale też po nieprzyjemnym zapachu. Dlatego właśnie wielu sportowców stara się zakładać na trening takie ubrania, na których pot jest po prostu mniej zauważalny. To jednak nie wystarcza.

Warto również dowiedzieć się, jak skutecznie pozbyć się niechcianego zapachu. Czy dezodorant wystarczy?

Problemy z nadmiernym poceniem? Niekoniecznie!

Wydzielanie potu jest procesem całkowicie naturalnym. Występuje w bardzo różnych sytuacjach, a jego zadaniem jest obniżenie temperatury ciała. Pocenie jest nam po prostu potrzebne, jednak wiele osób ma wrażenie, że zmagają się z problemem nadmiernej pracy gruczołów potowych. Tymczasem czynników wywołujących taki stan rzeczy jest wiele: może być to noszenie ubrań ze sztucznych, nieoddychających tkanin czy gorączka. Pocenia należy spodziewać się także podczas wysiłku fizycznego. Mężczyźni wydzielają go nieco więcej niż kobiety. Dlatego też zanim udasz się do lekarza, aby sprawdzić, czy pocenie nie jest czasami związane z jedną z poważnych chorób – sprawdź, czy w Twojej szafie na pewno są przewiewne ubrania z bawełny czy wiskozy oraz mokre plamy nie powstają w momencie, gdy na zewnątrz jest wysoka temperatura.

Rodzaje ochrony przed potem

Przed potem można się jednak ochronić. Podstawą jest na pewno higiena, która pozwala pozbyć się z ciała bakterii, a tym samym nieprzyjemnego zapachu. Po prysznicu czy kąpieli dokładnie osuszamy ciało, dzięki czemu ponownie czujemy się świeżo. Ale istnieją także kosmetyki, które również są w stanie przedłużyć uczucie komfortu, na którym tak bardzo nam zależy. Są to między innymi antyperspiranty, blokery oraz dezodoranty.

Czy dezodorant sprawdzi się u sportowca?

Tutaj pojawia się pytanie: czy dezodorant sprawdzi się także u sportowców? Czy jest to wystarczająca ochrona? Tak naprawdę jest to sprawa w pełni indywidualna. Zależne jest to od tego, jak intensywna jest praca naszych gruczołów potowych. U niektórych problemem jest głównie nieprzyjemny zapach, który rozwija się stopniowo wraz z upływającym czasem. Jest on skutkiem rozwoju bakterii w wilgotnym środowisku. Dlatego jeżeli chcesz pozbyć się tego przykrego zapachu, ale nie przeszkadzają Ci mokre plamy (lub rzadko występują), to dezodorant będzie idealnym rozwiązaniem.

Jaki dezodorant wybrać?

Kupując produkt ochronny, zwróć uwagę, jaki jest czas jego działania. Producent zazwyczaj umieszcza taką informację w widocznym miejscu, ponieważ jest to ważny czynnik działania tego rodzaju produktów. Dobrej jakości dezodorant dla mężczyzn będzie doskonale usuwał nieprzyjemny zapach, a w kryzysowej sytuacji świetnie go zamaskuje. Nie będzie natomiast czopował ujść gruczołów potowych, tak jak dzieje się to w przypadku antyperspirantu lub blokera. W jego składzie znajdują się składniki antybakteryjne, ale też dodatki zapachowe. Z tego względu na drogeryjnych półkach znajdziemy kosmetyki przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Warte zwrócenia uwagi są antyperspiranty Garnier, które zawierają przyjemne kompozycje zapachowe.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2022