Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy do Wodzisławia Śląskiego wróci budżet obywatelski? Jest apel radnego w tej sprawie

Facebook Twitter

To pytanie zadaje jeden z wodzisławskich radnych Adrian Jędryka. W tej sprawie skierował pismo do prezydenta miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysława Kiecy. O co konkretnie wnioskuje?

Adrian Jędryka: Ja wnioskuję o to, żeby w Wodzisławiu był budżet obywatelski, taki, który będzie organizowany co roku, a nie będzie pojawiał się i znikał, jak to jest do tej pory. W ciągu 7 lat na razie mieliśmy tylko dwie edycje. Chciałbym, żeby był co roku, żeby mieszkańcy mieli pewność, że za rok, dwa, trzy będzie można projekty zgłaszać. Moim zdaniem jak najbardziej budżet obywatelski sprawia, że mieszkańcy mają realny wpływ na przynajmniej część wydatków miejskich, ale też pomaga władzom miasta spojrzeć na potrzeby mieszkańców. Widać po sąsiednich miastach, że to się sprawdza. Chciałbym, żeby tak samo było w Wodzisławiu Śląskim.

Wodzisław realizował budżet obywatelski tylko dwukrotnie w latach 2015 i 2020. Dlaczego wzorem innych miast nie ma kolejnych edycji budżetu obywatelskiego co roku? Mówi specjalista do spraw rozwoju miasta w wodzisławskim magistracie:

Mateusz Jamioła: Te dwie edycje, które pojawiły się w Wodzisławiu Śląskim wynikają z tego, że nasze miasto nie ma obowiązku wpisania do budżetu miasta zadania pod nazwą budżet obywatelski, ponieważ ten obowiązek dotyczy miast na prawach powiatu. Natomiast Wodzisław Śląski jest jednym z miast gminnych powiatu wodzisławskiego, dlatego takiego obowiązku nie ma. (…)

Dla radnego Jędryki to nie jest argument i podaje przykład Rydułtów, miasta jeszcze mniejszego od Wodzisławia, gdzie od kilku lat, co roku mieszkańcy wybierają inwestycje do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego. Czy zatem jest szansa by władze Wodzisławia zmieniły stanowisko w tej sprawie i samym mieszkańcom pozwoliły wybrać co roku, które inwestycje są dla nich ważne?

Mateusz Jemioła: Oczywiście, że pomysł jest warty rozważenia. Jeśli zapadnie decyzja o organizacji kolejnych edycji, z pewnością będziemy szeroko informowali. Decyzję o organizacji kolejnego budżetu podejmuje rada i prezydent, więc jeśli został podjęty taki apel, na pewno miasto się do niego ustosunkuje.

We wszystkich miastach, także w Wodzisławiu, kończą się prace nad przyszłorocznymi wydatkami. Czy radny Adrian Jędryka będzie wnioskował o to by w przyszłorocznym budżecie Wodzisławia znalazła się kwota przeznaczona na budżet obywatelski?

Adrian Jędryka: Nie wiem czy uda się o to, żeby to było w przyszłym roku, w związku z tym, że mamy bardzo późno. Długi czas czekałem na to, czy prezydent zdecyduje się tak jak przed 2020 rokiem, żeby ogłosić budżet obywatelski. Jest już listopad, żadnej takiej informacji nie ma, wnioskuję, żeby rozpocząć prace. (…) Najważniejsze, żeby doprowadzić do takiej uchwały, żeby budżet był co roku i nie znikał.

Radny Jędryka chciałby utworzenia corocznego Wodzisławskiego Budżetu Obywatelskiego w wysokości co najmniej miliona złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj