Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy Droga Regionalna Pszczyna-Racibórz zmniejszy ruch w centrum Rybnika?

Facebook Twitter

Jaką jest szansą dla miasta i całego regionu zastanawiano się na Uniwersytecie Ekonomicznym. Prezydent Piotr Kuczera od dłuższego czasu mówi o czekającym nas skoku cywilizacyjnym, jaki da szybkie połączenie z autostradą A1 w Żorach. A co na to eksperci?

Krzysztof Wrana z Uniwersytetu Ekonomicznego podkreślał, że na nową drogę należy patrzeć jako inwestycję integrującą cały region:

Żeby drogę widzieć jako sposób na integrowanie polityk lokalnych, gmin, które tutaj funkcjonują, żeby powstała nowa oferta inwestycyjna. Droga jest szansą, ale pod warunkiem, że będziemy mieli pomysł, jak tą drogę wykorzystać. Droga do czegoś, droga otwierająca nas na coś, droga do takiego otwartego myślenia o innowacyjnym rozwoju. Zwrócić na siebie również uwagę przedsiębiorców, którzy są zlokalizowani po drugiej stronie granicy i droga do tego, by zwiększać mobilność mieszkańców, którzy mogą tutaj mieszkać a równocześnie korzystać z udogodnień w swoim otoczeniu.

Rafał Stefański prowadził warsztaty dla mieszkańców, z uwagi na dopołudniową porę dominowali na niej urzędnicy, którzy zastanawiali się jak po wybudowaniu drogi będzie wyglądał ruch w centrum Rybnika:

Głównie mieli pomysły, w związku z tym to można było nazwać dużą otwartością. Pojawiły się rzeczy chyba takie płynące w nurcie zmian. Znaczy tej otwartości, to znaczy, że miasta mają być nie tylko zapchane samochodami, że mają być dla ludzi, ma to być bardziej taka przestrzeń kompaktowa, gdzie będziemy się poruszali rowerami, pieszo, a nawet takimi nowymi sprzętami jak deskorolki elektryczne, segway, w tym mniejszym zasięgu. Oraz komunikacją miejską w tym dalszym zasięgu i wtedy, kiedy będziemy potrzebowali aut, to autami.

Póki co to marzenia. Rzeczywistość jest taka, że obwodnica Rybnika nie będzie na razie domknięta. Budowany 10 kilometrowy rybnicki odcinek Drogi Regionalnej Pszczyna Racibórz to I etap, który zakończy się na ulicy Wodzisławskiej. Później będzie trzeba obwodnicę poprowadzić do ulicy Sportowej w Niewiadomiu.
Jednym z gości debaty był Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa. Arkadiusz Żabka pytał kiedy znajdą się na to pieniądze:

To kwestia środków finansowych. Trwają rozmowy o przyszłej perspektywie europejskiej, na pewno my jako samorząd wojewódzki będziemy zabiegać aby w przyszłej kadencji europejskiej były środki na dokończenie tej drogi, ponieważ buduje się w Rybniku. Jesteśmy bliscy podpisania i rozpoczęcia robót a obwodnicy Raciborza, ale później zostanie 25-30 kilometrów do połączenia tej drogi. Na pewno to jest kwestia następnych lat, ale nie od razu Kraków zbudowano, tak samo nie od razu tą drogę zbudowano, ale już łopaty wbite i nie ma odwrotu, ta droga musi powstać i musi zostać ukończona.

Droga Regionalna w Rybniku kosztuje 433 mln złotych. Ma być gotowa w przyszłym roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj