Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy dzieci powinny się opalać? Poznaj konsekwencje poparzeń słonecznych

Facebook Twitter

Skóra dorosłych różni się od tej, którą mają małe dzieci. Czy zatem najmłodsi powinni się opalać? Poparzenia słoneczne, które doświadczą najmłodsze maluchy, mogą w przyszłości skutkować rozwojem nowotworów skóry. Dzieci poniżej trzeciego roku życia, w ogólnie nie powinny się opalać.

W przypadku najmłodszych, długotrwałe wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych, może skutkować w przyszłości poważnymi konsekwencjami. Poparzenia słoneczne, które dotykają dzieci poniżej 3. roku życia zwiększają ryzyko zachorowania w przyszłości na na czerniaka skóry. Nie oznacza to jednak, że dzieci nie powinny przebywać na słońcu.

Promienie słoneczne ma również wiele zalet m.in. poprawia nasze samopoczucie oraz sprzyja produkcji witaminy D. Pamiętajmy jednak o ryzyku niszczenia włókiem kolagenowych czy starzeniu się skóry, dlatego zabezpieczajmy skórę przed słońcem.

Jak zabezpieczyć skórę przed działaniem promieni słonecznych?

Korzystajmy z kosmetyków z filtrem ochronnym przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Powinny one posiadać oznakowanie wskaźkiniem SPF (sun protection factor).

O tym powinniśmy wiedzieć zanim zaczniemy się opalać:

Najsilniejsze promieniowanie w naszej strefie klimatycznej występuje pomiędzy 10.00 a 15.00. Wówczas dzieci oraz osoby wrażliwe na promienie słoneczne powinny unikać przebywania w miejscach nasłonecznionych. 15-20 minut przed wyjściem na słońce powinniśmy używać kosmetyków ochronnych. Pamiętajmy również o zastosowaniu odpowiedniej ilości produktu, oraz nakładaniu go co 2-3 godziny. Nasze usta również są narażone na promieniowanie ultrafioletowe, dlatego je również powinniśmy chronić. Wychodząc na słońce pamiętajmy o okularach przeciwsłonecznych czy kapeluszach. Dzieci powinny mieć osłoniętą główkę podczas zabawy na słońcu.

Jaki filtr wybrać?

Wybierana wysokość filtru powinna być dopasowana do typu naszej skóry oraz do tego, jak i ile czasu planujemy spędzić na słońcu. Zasada jest jedna:

Im dłużej przebywamy na słońcu lub im intensywniej ono świeci – tym wyższy powinien być filtr, który wybierzemy.

Warto wiedzieć, że kremy ochronne nie zagwarantują nam pełnej fotoprotekcji. Zachowajmy umiar podczas korzystania ze słonecznej pogody. Nie dopuszczajmy do tego,a by nasza skóra stała się zaczerwieniona.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024