Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy e-receptę wystawi tylko lekarz? Odpowiadamy [materiał partnera]

Facebook Twitter

Wejście w życie systemu e-recepty przyspieszyło realizację wielu świadczeń. Również termin ważności części recept uległ wydłużeniu. Jakie pozostałe udogodnienia zapewniają e-recepty? Czy przepisanie leków możliwe jest tylko podczas wizyty lekarskiej? Sprawdź, gdzie się udać w celu uzyskania e-recepty.

Jednym z najważniejszych udogodnień wprowadzonych wraz z e-receptami, jest możliwość otrzymania recepty na odległość. Zwłaszcza osoby niepełnosprawne zyskują na tej opcji. Jednak recepty elektroniczne niosą też korzyści dla pozostałych pacjentów. E-receptę trudniej zgubić, dłuższy jest również czas na jej realizację.

Jak działa e-recepta? Ma formę kodu SMS lub pliku PDF, a do jej wystawienia nie potrzeba osobistej wizyty lekarskiej. Wypisywanie recept online staje się coraz popularniejsze ze względu na wygodę i szybkość procedury. Dla przykładu, na portalu NaszaRecepta.pl konsultacja medyczna zajmuje zaledwie kilka minut. Dowiedz się, jak zrealizować e-receptę otrzymaną przez internet.

Jak zrealizować e-receptę?

E-receptę otrzymujesz w formie 4-cyfrowego kodu SMS, pliku PDF przesłanego mailem lub wydruku informacyjnego od lekarza. Dwie ostatnie formy zawierają również zalecenia dawkowania. W przypadku kodu SMS możesz je sprawdzić po zalogowaniu do Internetowego Konta Pacjenta.

W aptece należy pokazać receptę z kodem kreskowym, o ile posiadasz ją w formie pliku lub wydruku. Po jego zeskanowaniu farmaceuta uzyska dostęp do informacji o wypisanych lekach i ilości opakowań. W przypadku kodu SMS, wystarczy podyktować go sprzedawcy wraz z numerem PESEL. Również umożliwi mu to wgląd do recepty.

W jaki sposób mieć dostęp do zaleceń w systemie e-recepta? Aplikacja na telefon mObywatel umożliwia zdalny wgląd do recept elektronicznych. Korzystanie z niej nie wymaga podawania numeru PESEL w aptece – farmaceuta skanuje jedynie kod QR.

Wypisywanie recept online niestety nie umożliwia zakupu leków przez internet z dostawą do domu. Możesz zamówić przepisane specyfiki z opcją odbioru osobistego w aptece, gdzie okażesz receptę. Zasada ta nie dotyczy osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Ile ważna jest e-recepta?

Przed wejściem w życie e-recept zlecenia na lekarstwa ważne były jedynie przez 30 dni od daty wystawienia. Lekarze zmuszeni byli do wypisywania maksymalnie trzech recept na następujące po sobie okresy, aby umożliwić choremu kontynuację leczenia bez konieczności ponownej wizyty.

Obecnie większość recept elektronicznych zachowuje ważność przez 365 dni. Wyjątek stanowią e-recepty na:

  • antybiotyki – ważne przez 7 dni,
  • leki psychotropowe i odurzające – ważne przez 30 dni,
  • leki immunosupresyjne – przez 120 dni.

Co zrobić, jeśli nie możesz sobie pozwolić na wykupienie wszystkich leków na raz? Wcześniej w takiej sytuacji farmaceuta sporządzał odpis recepty. Odpisy nie podlegały refundacji i wymagały zakupu wszystkich leków w tej samej aptece.

E-recepta rozwiązuje ten problem, ponieważ każdy lek stanowi oddzielną receptę. W momencie częściowej jej realizacji nie tracisz refundacji pozostałych specyfików. Jeśli jednak masz przepisane kilka opakowań tego samego leku, konieczne jest wykupienie ich w tej samej aptece.

Coraz więcej specjalistów i pacjentów docenia wprowadzenie e-recept. Bez wątpienia ułatwiają zakup leków oraz przyspieszają liczne procedury. Z aplikacją receptę elektroniczną masz zawsze pod ręką, więc nie grozi ci jej zgubienie. W każdym momencie możesz sprawdzić też zalecenia dotyczące dawkowania.

E-recepty są również ułatwieniem dla farmaceutów, którzy nie mają problemu z ich odczytem. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wydania niewłaściwego leku, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo pacjentów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj