Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy familoki w Czerwionce zamienią się w atrakcyjną starówkę?

Facebook Twitter

Władze gminy są przekonane, że tak i za kilka miesięcy rozpoczynają prace nad rewitalizacją tego zabytkowego osiedla. Na ten cel przekazanych zostanie 17 milionów złotych, z tego 85 procent to unijne dofinansowanie. W projekcie chodzi o stworzenie miejsca do odpoczynku.

Za te pieniądze – zgodnie z przepisami – nie można wyremontować familoków, cel jest ściśle określony: wokół budynków powstanie nowa atrakcyjna przestrzeń:

Familoki w Czerwionce mają stać się czymś w rodzaju starówki miasta, takiego miejsca gdzie będziemy chętnie przychodzić, gdzie będziemy mogli pospacerować, gdzie będziemy mogli odpocząć. W ramach projektu ma więc powstać plac rekreacyjno-wypoczynkowy z fontanną, ma być ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi, galeria sztuki lokalnych twórców, ścieżka zdrowia, nowe place zabaw a całości dopełni rewitalizacja zieleni.

– zapowiada Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka Urzędu Miasta i Gminy w Czerwionce-Leszczynach. Osiedle familoków to 100 budynków. Ich remont trwa od pewnego czasu, ale ze względu na spore koszty jest rozłożony na wiele lat:

Nie mamy przestrzeni publicznej w Czerwionce-Leszczynach, takiej gdzie można by odpocząć, zrelaksować się, pójść z dzieckiem na spacer, więc chcemy tę przestrzeń stworzyć, chcemy ją stworzyć na osiedlu familoków, które jest unikatem.

A co o pomyśle rewitalizacji osiedla familoków sądzą mieszkańcy ?

W Czerwionce-Leszczynach był Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2024