StartW Radiu 90 Wiadomości Wiadomości dnia Wideo

Czy gołębie nadal się „bije do zygora?” [WIDEO]

Co oznacza pojęcie gołąb pocztowy i jak odbywają się gołębie loty?

Ireneusz Marek: Gołąb pocztowy charakteryzuje się przede wszystkim tym, że posiada zdolność powrotu z dużych odległości. Jest taka teoria, że wykorzystuje naturalne pole magnetyczne ziemi. I tak wszystkie np. stacje przekaźnikowe, radarowe powodują zakłócenia i wtedy gołąb może po prostu nie wrócić, lub spóźnić się z lotu. Lotów jest w sezonie ok. 15. Z odległości od 100 do ponad 700 km. Są także loty organizowane nawet z odległości do 2000 km, np. z Barcelony.

Na czym polegają gołębie zawody?

Ireneusz Marek: Zawody wyglądają w ten sposób, że gołębie wkłada się na lot przez specjalną antenę- tam jest rejestrowany. Wywozi się go w zależności od lotów do różnych miejscowości od 100 do ponad 700 km, tam są wypuszczane i gołębie jak wracają, są odbijane przez specjalne anteny, wylicza się później listę konkursową i na podstawie tych list konkursowych robi się klasyfikacje. Różne klasyfikacje w różnych odległościach, w różnych kategoriach: gołębie roczne, gołębie dorosłe, młode itd. Gołębie osiągają szybkość nawet do 2000 tys. metrów.

Poza czystą pasją Ireneusz Marek zebrał już sporo nagród:

Dlaczego hoduje się gołębie? Podobno jest taka teoria, że gołębie uspokajają:

Ireneusz Marek: W zasadzie tak, a szczególnie, jak wracają z lotu, kiedy widać jak ten gołąb z daleka składa skrzydła i wchodzi do gołębnika. Po to się hoduje gołębie i to jest ta największa satysfakcja.  

Czym jest „bicie do zygora?” Zobacz nasz film prosto z gołębnika! Z Ireneuszem Markiem rozmawiali Karolina Miszczak i Przemek Niedźwiecki.

Zostaw komentarz