Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy i jak ośrodki kultury będą sprawdzać, czy jesteśmy zaszczepieni?

Facebook Twitter

Nowe obostrzenia wprowadzają zamieszanie w ośrodkach kultury. Od 15 grudnia maksymalne obłożenie ma wynosić 30% widowni. Reszta może uczestniczyć w wydarzeniu pod warunkiem okazania paszportu covidowego. I tu jest problem, bo ośrodki kultury nie czują się uprawnione do kontrolowania, kto jest a kto nie jest zaszczepiony.

Fot. pixabay.com

Z Katarzyną Rokowską Szyroki dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Katarzyna Rokowska: Ubolewamy nad tą dynamiką zmian, które są wprowadzane, ponieważ w zdecydowany sposób utrudnia nam zarówno planowanie, jak i przeprowadzanie wydarzeń kulturalnych u nas. To są całkowicie inne zasady, według których teraz musimy funkcjonować. Nie ma niestety dobrego, sprawnego mechanizmu weryfikowania osób zaszczepionych i niezaszczepionych, nad czym tez ubolewam, ponieważ tu nie chodzi o to, że to ułatwiłoby nam prace, ale nasi goście by wiedzieli, czego mają się spodziewać u nas i nie byliby niczym zaskakiwani, stąd jest to trudne i powoduje zmianę repertuaru.

Katarzyna Rokowska Szyroki, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury

Z powodu zaostrzenia obostrzeń zaplanowany na najbliższą niedzielę (12.112.) koncert zespołu Feel z Wodzisławską Orkiestrą Rozrywkową zostaje przeniesiony na 20 marca przyszłego roku. Imprez jak na razie nie przenosi Teatr Ziemi Rybnickiej, ale jego dyrektor Michał Wojaczek również z niepokojem obserwuje kolejne zmiany w obostrzeniach:

Michał Wojaczek: Przede wszystkim nie mamy jeszcze rozporządzenia, więc nie wiemy, jakie będą szczegółowe wytyczne. Dotychczas przy ogłaszaniu poprzednich obostrzeń często te wytyczne z rozporządzenia różniły się od przekazów medialnych, więc na chwilę obecną jeszcze jesteśmy w lekkim zawieszeniu. Oczywiście jestem świeżo po spotkaniu z pracownikami w sprawie przygotowania wariantu kontroli właśnie zaszczepień, ale czekamy na rozporządzenie, czy ono będzie wymagać odczytywania paszportów covidowych, czy będzie to mogło się odbywać na zasadzie oświadczeń.

Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej

Janusz Jurczak dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju do zmian podchodzi najspokojniej. Jak mówi, jastrzębianie chętnie pokazują swoje paszporty covidowe:

Janusz Jurczak: Tak jak większość instytucji kultury nie jesteśmy zadowoleni z 30% wypełnienia sali, jednak rozumiemy sytuację. My wiemy, że nasi mieszkańcy są naprawdę odpowiedzialni, wiemy, że jak poprosimy ich o pokazanie paszportu covidowego, to nam go pokażą. Wiemy już z doświadczenia, bo rozpytujemy ludzi i będziemy mogli w ten sposób napełnić salę powyżej 30% zgodnie z obowiązującym prawem. Także my prosimy mieszkańców, mieszkańcy nam pokazują paszporty covidowe i po prostu wpuszczamy mieszkańców na salę kinową czy to do kina, czy na spektakl teatralny, także w ten sposób będziemy to kontrolować.

Jak na razie nie wiemy, jak w praktyce ośrodki kultury mają sprawdzać, czy jesteśmy zaszczepieni i posiadamy paszport covidowy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj