Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy Jastrzębie jest miastem przyjaznym niepełnosprawnym?

Facebook Twitter

Urzędnicy postanowili sprawdzić, co jeszcze trzeba poprawić, by ułatwić takim osobom dostęp do miejskich instytucji i placówek. Z czym najtrudniej im sobie poradzić?

Fot. pixabay.com

Najgorzej jest z załatwieniem sprawy w jastrzębskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Mówi Anna Hetman, Prezydent Jastrzębia:

To jest obiekt z czasu PRL’u. Schody bardzo strome i wysokie, a tam naprawdę porusza się wiele osób, wielu mieszkańców i to dość często w różnych przypadkach. W związku z tym, to jest takie wyzwanie dla nas, ale myślę, że teraz, kiedy rozważamy różne zmiany, to będziemy brać pod uwagę również Urząd  Stanu Cywilnego. Być może nie będziemy tam modernizować tego obiektu, ale przenosić Urząd Stanu Cywilnego w inne miejsce.

Do wykonania jest kilkadziesiąt podjazdów, to projekt obliczony na kilkanaście lat, do 2030 roku. W najbliższych miesiącach zrealizowane zostaną trzy takie inwestycje w jednostkach oświatowych. Koszt montażu jednego podjazdu waha się od 20 do 100 tysięcy złotych:

Jest dobrze, ale nie jest idealnie w mieście Jastrzębie-Zdrój. Bierzemy pod uwagę to, że w niektórych budynkach należy zamontować windy, a winda to już jest wyższy koszt. Będziemy również wysyłać pracowników na szkolenia języka migowego, ponieważ okazuje się, że mamy możliwość skomunikowania się z takimi osobami, ale przydałoby się więcej. Jest jeszcze sprawa oznakowania w tych budynkach, oznakowania dla osób głównie niedowidzących. Tutaj trzeba przyznać, że nie wiele naszych jednostek posiada takie oznakowanie, to akurat nie jest zbyt wysoki koszt, więc tutaj też będziemy z dyrektorami rozmawiać, aby zaplanowali to oznakowanie i montaż, bądź w tym jeszcze roku ale już na pewno na następny rok. Natomiast najlepiej oznakowany jest nasz Urząd Miasta, to jest ogromny plus.

W ramach tej wewnętrznej kontroli sprawdzono też chodniki i zjazdy z chodników:

Nawet jeśli spełnione są wszystkie kryteria prawa budowlanego, to użytkownicy są z pewnych rozwiązań niezadowoleni- ja sobie z tego zdaje sprawę. Dlatego też bardzo mi zależało na tym, aby w tym audycie brali udział urzędnicy, usiedli na wózek i spróbowali wjechać tym podjazdem w górę, co oczywiście nie zawsze się udało. Taka świadomość i doświadczenie na sobie jest najlepsze, więc myślę, że kolejne projekty będą wyglądały już zdecydowanie lepiej.

Montaż windy dla osób niepełnosprawnych waha się od 150 do 750 tysięcy złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj