Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy jest szansa na poprawę wynagrodzenia pracowników jednostek miejskich? 80% z nich zarabia najniższą krajową

Facebook Twitter

''Sytuacja budżetowa jest trudna, w przyszłym roku będzie lepsza''- mówił w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika, Piotr Kuczera pytany o szansę na poprawę wynagrodzenia pracowników jednostek miejskich.

Rybnik z drona Radia 90

Przypomnijmy, 80% pracowników Rybnickich Służb Komunalnych, Zieleni Miejskiej czy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej zarabia najniższą krajową. Związki zawodowe żądają 700 złotych podwyżek brutto, propozycja prezydenta tj. 200 złotych brutto przyjęta została przez liderów związkowych jako kwota obraźliwa. Jak mówi prezydent Kuczera, dziś to kwoty nierealne:

Piotr Kuczera: Sytuacja budżetowa jest trudna i proszę nie stwarzać opinii, że nagle Rybnickie Służby Komunalne i wszystkie inne leżą. Będziemy szukali rozwiązań, jest to rok bardzo trudny, do tego dochodzi covid, w tym budżecie raczej nie będziemy mówili o bardzo dużych podwyżkach ale o takich, które będą pozwalały ten budżet zbilansować. Na pewno budżet 2022 może być pewnym nowym otwarciem.

Rybnicka Solidarność mówi, że związki zawodowe od dwóch lat są w sporze zbiorowym z miastem, a od roku prezydent Rybnika nie miał czasu się z nimi się spotkać. Jednocześnie, jak mówią liderzy związkowi, prezydent podniósł wynagrodzenie wybranym urzędnikom:

Radio 90: Nie znalazł pan czasu na spotkanie, bo pandemia?

Piotr Kuczera: Jeżeli chodzi o spotkanie ze związkowcami, bo tych spotkań jest bardzo dużo, może po drodze coś rzeczywiście było, jesteśmy tam w jakimś kontakcie, a rzeczywiście pandemia utrudnia.

Radio 90: Prezydent nie pamięta czy się spotkał, a pamięta pan o tym, że dał pan podwyżki pracownikom urzędu, bo o tym mówi Piotr Rajman?

Piotr Kuczera: Są osoby, które są bardzo potrzebne temu urzędowi i z punktu widzenia negocjacji płacowych, czasami takie występują, ale to było w zeszłym roku, to raczej indywidualne kwestie, a nie masowa podwyżka.

Radio 90: To ile osób pan uszczęśliwił?

Piotr Kuczera: Było kilkanaście czy kilka osób.

Na 14 kwietnia zaplanowano spotkanie związków zawodowych z prezydentem miasta Rybnika Piotrem Kuczerą.

Cała poranna rozmowa do zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj