Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy kamery termowizyjne w kopalniach, pomogą wskazać chore osoby?

Facebook Twitter

Jest pierwszy ruch Polskiej Grupy Górniczej w ramach prewencji zakażeń koronawirusem.

Nie ma dnia, by do naszej redakcyjnej skrzynki nie trafiały maile zaniepokojonych górników i pracowników kopalń. Według nich w zakładach PGG nie ma żadnych zabezpieczeń przed zarażeniem. Począwszy od zjeżdżania na dół górników w ciasnych windach, przejazdów w ciasnych wagonikach podziemnej kolejki aż po mycie po pracy we wspólnych łaźniach.

W KWK ROW ruch Jankowice jest szola, która mieści na jednym swoim piętrze aż 60 górników, piętra takie są 2, czyli w sumie jedzie na dół 120 ściśniętych górników.
Transport na dole odbywa się w ciasnych pociągach, w których ciasno upchanych jest 12 górników siedzących po 4 naprzeciw siebie.
Po 3 czego nikt nigdzie nie podkreśla „na dole” mamy obiegowy prąd powietrza tzn, że powietrze na kopalnie wlatuje szybem wdechowym, obiega wszystkie chodniki na dole i wylatuje szybem wydechowym, co to oznacza? Jeżeli ktoś na dole np. kichnie to te zarazki „lecą” dalej z prądem powietrza i pewnie nie opadną na ziemię po 4 m, jak to jest na powierzchni, tylko może nawet polecą 10 razy dalej, zarażając następne osoby.

– to fragment jednego z e-maili.

Wprawdzie mierzona jest temperatura przed wejściem na zakład, ale tam też czeka się w długich kolejkach. Te ostatnie mają zniknąć, bo pierwszy krok spółki w walce z koronawirusem to wprowadzenie kamer termowizyjnych we wszystkich zakładach. Mają one zdalnie mierzyć temperatury ciała pracowników przekraczających bramy kopalni. Mobilne zestawy pozwalają z odległości do dwóch metrów zobrazować na ekranie temperaturę ciała człowieka i wychwycić osoby, u których rozwija się gorączka – jeden z możliwych objawów infekcji koronawirusem.

Dodajmy, że kamery termowizyjne są na razie testowane, jeżeli się sprawdzą, trafią do wszystkich zakładów PGG. A tego typu urządzeń od początku pandemii używa się między innymi w portach, na lotniskach, dworcach czy na przejściach granicznych w europie i na świecie.

Co do innych form zabezpieczenia przed koronawirusem spółka nie podjęła na razie żadnych decyzji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024