Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej gotowe są na pomoc seniorom?

Facebook Twitter

Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej odbierają już pierwsze zgłoszenia od seniorów z regionu z prośbą o pomoc. Ruszył Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, ogłoszony przez rząd w dobie walki z koronawirusem. To pomoc np. w robieniu zakupów starszym mieszkańcom, którzy zgłaszają się przez ogólnopolską infolinię.

Już od kilku dni sprawdzamy tutaj cały czas aplikacje, w której są zgłoszenia. Senior kontaktuje się przez infolinię, zgłasza swoje potrzeby poprzez ogólnopolską infolinię, natomiast wszystkie te zgłoszenia seniorów są kumulowane w jednej aplikacji, my z tej aplikacji ściągamy wszelkie dane dotyczące naszego miasta. Mieliśmy już takie prośby o pomoc, na dzień dzisiejszy to chyba było 7 osób, w tym momencie angażujemy wolontariuszy do realizacji zakupów.

-wyjaśnia Elwira Palarczyk, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu i prosi o pomoc wolontariuszy:

My cały czas apelujemy o zgłaszanie się wolontariuszy, bo trudno jest oszacować jakie te potrzeby będą. To jest na razie początek, od marca w tym pierwszym rzucie nam pomagali harcerze i było kilka osób prywatnych, które też chętnie te zakupy robiło. W tym momencie nie wiemy na jaką skalę potrzeb musimy być przygotowani.

Elwira Palarczyk apeluje też do wszystkich mieszkańców, by zwracać uwagę na starszych sąsiadów, którym pomoc być może jest potrzebna:

Ja mam taki apel dla mieszkańców naszego miasta o pomoc i zwrócenie uwagi na naszych sąsiadów i najbliższe otoczenie. Może ktoś mieszka obok nas, który może i ma rodzinę, ale potrzebuje pomocy w zrobieniu zakupów, w drobnych czynnościach w tej sytuacji covidowej, żeby być otwartym, żebyśmy się wzajemnie wspierali. Chciałabym również poprosić osoby, które potrzebują pomocy, aby nie wstydzili się prosić o tą pomoc, aby chętnie prosili o tą pomoc, bo pomagacze też się mogą zrażać jeżeli ktoś odmówi raz, drugi, trzeci, pomocy. Proszę prosić o pomoc, wychodzić z mieszkań i prosić sąsiadów o pomoc.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku też odbiera już zgłoszenia od seniorów za pośrednictwem infolinii, ale też jeszcze wiosną uruchomił numer telefonu komórkowego bezpośrednio do pracownika placówki i z niego w główniej mierze korzystają starsi mieszkańcy. Tych próśb o zrobienie zakupów jest około 15 dziennie. Pomoc dla seniorów w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia powoli rozkręca się też w Jastrzębiu: tamtejszy ośrodek pomocy społecznej przyjął już pierwsze prośby o pomoc.

22 505 11 11 – dedykowana infolinia

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj