Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy nutrie doprowadzą do podtopień na Nacynie w Rybniku? Wody Polskie umacniają skarpę na rzece, którą zniszczyły zwierzęta [FOTO]

Facebook Twitter

Nutrie - sympatyczne gryzonie, które kilka lat temu zadomowiły się w Rybniku, okazują się sporym problemem. Zwierzęta, których stale przybywa, niszczą skarpy na rzece Nacynie. Powstały wyrwy, które grożą podtopieniami.

Od pewnego czasu spółka Wody Polskie, która odpowiada za bieg rzeki, prowadzi prace mające na celu umocnienie skarpy:

Linda Hofman: Całe to zadanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na wypadek, chociażby wezbrania, czyli wysokich stanów wód, które mogłyby pogłębiać ubytki w skarpach i tym samym powodować niestety ryzyko lokalnych podtopień. Nutrie zadomowiły się właśnie w tym miejscu, czyli na skarpach rzeki Nacyny, są dość dobrze za akomodowane do warunków tam panujących. Czują się tam jak u siebie i wszystko byłoby bardzo dobrze, gdyby nie fakt, że są gatunkiem, który niestety intensywnie drąży nory w skarpach samej rzeki Nacyny. Tym samym powodując ubytki i pogłębiając ewentualne uszkodzenia, czy też degradację samych skarp rzecznych.

Linda Hofman rzecznik Wód Polskich w Gliwicach

Linda Hofman rzecznik prasowa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, podkreśla, że należałoby się przyjrzeć bliżej problemowi, co dalej zrobić z nutriami, które zadomowiły się nad rzeką Nacyną:

Linda Hofman: Gdyby nutrii tam nie było, to stan skarpy rzeki Nacyny byłby o wiele lepszy i nie budziłby tak dużych wątpliwości co do swojego bezpieczeństwa. Stąd konieczność wykonania przez nas tych prac. Zwracamy uwagę przede wszystkim na liczebność populacji w tamtym miejscu. A wiemy, że nutrie przemieszczają się właściwie wzdłuż całej Nacyny. Podążają też za pożywieniem, które przynoszą mieszkańcy, przyjezdni, dokarmiając te zwierzęta. O naszych spostrzeżeniach informujemy też na bieżąco magistrat. Urząd miasta w Rybniku wie o naszych spostrzeżeniach, obawach. Wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości należałoby podjąć decyzje i działania związane z chociażby relokacją tych osobników.

Czy faktycznie nutrie będą musiały wyprowadzić się znad Nacyny ? Czas pokaże. Koszt prac naprawczych skarp prowadzonych wzdłuż rzeki Nacyny w Rybniku i Rydułtowach to blisko 350 tysięcy złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023