Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy odwilż zmiotła śnieg w Beskidach? Nie jest źle, ale ośrodki czekają na przymrozki

Facebook Twitter

Tysiące osób najpierw spędzało święta Bożego Narodzenia, a później witało Nowy Rok 2022 w Beskidach. Oblężone były miejscowości turystyczne. Nic dziwnego, pogoda dopisała, śniegu pod nartami nie zabrakło.

Czynna większość wyciągów, do tego świąteczny klimat i chęć wypoczynku po trudnym roku. To przyciągnęło w góry wiele osób. Jak mówi Radiu 90 Jacek Kufel z Informacji Turystycznej w Szczyrku, atmosfera w święta była bajkowa.

Jacek Kufel: Były to rzeczywiście białe święta, już od kilku sezonów te święta były bez śniegu, a w tym roku nasypało i był bardzo duży mróz. Pogoda pogorszyła się w okresie Sylwestra, trochę deszczu, dodatnia temperatura, to spowodowało, że tego naturalnego śniegu w centrum mieliśmy mniej, natomiast stoki były czynne, dużo ośrodków udostępniało trasy do szusów sylwestrowych.

Od kilku dni niestety w regionie panują wysokie, jak na styczeń, temperatury. To spowodowało, że śniegu w centrum praktycznie nie ma.

 Na trasach, które były sztucznie naśnieżane, tam pokrywa się utrzymuje

– mówi Kufel. Śnieg jest zarówno w dużych ośrodkach, jak i mniejszych. Ale dzisiaj nie pojeździmy wszędzie.

Jacek Kufel: Tutaj mówimy o dużych ośrodkach jak również tych mniejszych (…), ośrodki są dostępne, natomiast śnieg w tych warunkach jest cięższy, dla początkujących narciarzy może być trudniejszy…

W Wiśle warunki narciarskie są też dobre. Jak przyznaje Tadeusz Papierzyński z referatu promocji UM w Wiśle, mimo odwilży jeździć można, ośrodki zapraszają do szusowania.

Tadeusz Papierzyński: Jednak ta warstwa śniegu i tego naturalnego i tego sztucznego była na tyle gruba, że nawet dzisiaj wszystkie stoki oprócz jednego wyciągu jeżdżą, można pojeździć na tych 6 stokach kanapowych również na mniejszych wyciągach orczykowych. Patrząc też na perspektywy pogodowe i na to, że zbliża się do nas mróz przynamniej nocami jest szansa, że ten długi weekend będzie w porządku i będą dobre warunki do śmigania.

Jak dodaje Papierzyński, sporo śniegu leży na trasach biegowych na Kubalonce.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj