Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy ozdrowieniec może jechać na zakupy do Czech? Tak, ale problemem będzie powrót

Facebook Twitter

Czy ozdrowieńcy mogą robić zakupy w Czechach, nie narażając się na kwarantannę po powrocie do Polski? Słuchacze Radia 90 pytają nas o zmiany w rozporządzeniu dotyczącym przekraczania granicy.

Kilka dni temu informowaliśmy, że ozdrowieńcy mogą z zagranicy wjechać do Polski bez konieczności odbywania kwarantanny, gwarantuje to im rozporządzenie, które weszło w życie w ubiegłym tygodniu. Jednak jak się okazuje, dotyczy to granicy, ale nie tej z Czechami i Słowacją.

U naszych południowych sąsiadów obowiązuje stan wyjątkowy i wyjazdy w celach turystycznych nie są możliwe. A takim niewątpliwie jest wypad do sklepu. Jednak czeskie prawo dopuszcza wjazd bez aktualnego badania na koronawirusa nie tylko pracowników transgranicznych, studentów. Także ozdrowieńcy mogą wjechać na teren Czech, muszą jednak posiadać stosowne zaświadczenie lekarskie.

Problemem jednak może okazać się powrót do ojczyzny. Co prawda ubiegłotygodniowa nowelizacja rozporządzenia zwalnia ozdrowieńców z odbycia kwarantanny i posiadania aktualnego testu, ale jak mówi rzecznik Śląskiego Oddziału Straży Granicznej Chorąży Sztabowy Szymon Mościcki.

Szymon Mościcki: W zeszłym tygodniu ukazała się nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów, w której jest mowa o tzw. ozdrowieńcach. Niemniej jednak nie dotyczy to granicy polsko-czeskiej oraz polsko-słowackiej.

Dlaczego ozdrowieńcy inaczej traktowani są na jednej granicy a inaczej na drugiej? Czy jest to niedopatrzenie ustawodawcy? Tego się nie dowiedzieliśmy. Do tematu będziemy wracać, wysłaliśmy też pytania do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czekamy na odpowiedź resortu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj