Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy podpisana umowa społeczna cieszy górników ich rodziny i samorządowców?

Facebook Twitter

Czy podpisana umowa społeczna cieszy górników, ich rodziny i samorządowców? Związkowcy i strona rządowa zgodnie mówią, że ma ona dać bezpieczeństwo, bo program zakłada wygaszanie kopalń aż do 2049 roku. Oczekiwana przez obie strony akceptacja przez Komisję Europejską, ma umożliwić pomoc publiczną państwa dla sektora górniczego.

Nie wszyscy tryskają optymizmem. Nasz reporter był dziś w Radlinie, przed kopalnią Marcel gdzie rozmawiał z mieszkańcami:

Zbigniew Podleśny zastępca burmistrza Radlina patrzy jednak z nadzieją na podpisaną w ubiegły piątek (28.05.) umowę:

Zbigniew Podleśny: Najważniejsze, że podpisanie umowy społecznej odbyło się w warunkach wypracowanego konsensusu. Jest szansa na to, że unikniemy nadmiernych napięć społecznych czy w ogóle unikniemy napięć- czas pokaże. Przed nami bardzo długi okres realizacji tej umowy, bo w założeniach do 2049 roku daje nam to pewien czas na przystosowanie zarówno od strony gospodarki Śląska, jak i od strony społecznej, do nowych realiów. Pozostaje mieć nadzieję, że faktycznie ta transformacja będzie ze wszech miar sprawiedliwa tzn. zarówno sprawiedliwa, biorąc pod uwagę problemy, jakie stoją przed Śląskiem w kontekście całego kraju, jak i subregionu.

Przypomnijmy: zgodnie z zapisami umowy kopalnia ROW Ruch Rydułtowy zakończy eksploatację w 2043 roku, kopalnia ROW Ruch Marcel w 2046 a KWK ROW Ruch Chwałowice i Ruch Jankowice zakończą eksploatację w 2049 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj