Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy pomoc dociera do starszych mieszkańców regionu?

Facebook Twitter

Czy pomoc dociera do samotnych starszych mieszkańców regionu? Pyta nasz słuchacz, który zadzwonił do redakcji Radia 90, bo zastanawia się nad tym, czy to instytucja szuka człowieka, czy człowiek sam musi poszukać kontaktu z instytucją...

fot. maxlkt \ pixabay.com

Otaczają nas takie 80, 90-letnie osoby, samotne osoby. My znamy takich ludzi około 15 osób, żadna instytucja się nie zainteresowała takimi osobami. Ja mam w rodzinie mamę – 90 lat, mama kolegi – 90 lat, te osoby mieszkają samotnie. Jak te instytucje docierają, czy interesują się tym spółdzielnie mieszkaniowe? Są osoby, które nie mają rodzin. My się odnosimy do mediów, bo mówi się, że dociera się do starszych osób. Jesteśmy zainteresowani tym, jak to się w ogóle dzieje, do kogo się dociera? Trzeba mieć jakieś specjalne przywileje czy należeć do jakieś instytucji, czy trzeba to samemu zgłaszać?

Żeby otrzymać wsparcie trzeba samemu skontaktować się z ośrodkiem pomocy społecznej. Te instytucje nie dysponują listą mieszkańców, według której kontaktują się, np. z seniorami. By móc liczyć na pomoc finansową czy w formie usług opiekuńczych trzeba złożyć wniosek, ale można to zrobić telefonicznie, nie trzeba odwiedzać ośrodka osobiście. Wystarczy sygnał do ośrodka, by pracownik socjalny odwiedził seniora, sprawdził jakie ma potrzeby i wytłumaczył na jaką pomoc może liczyć.

Do OPS-u w imieniu osoby starszej zgłosić może się jej sąsiad, krewny, zarząd osiedla, sołtys, czy tak jak ostatnio lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki medycznej. Wystarczy adres i imię oraz nazwisko, by do drzwi seniora zapukał pracownik opieki społecznej i zaoferował wsparcie. Warto pamiętać, że w dobie pandemii działa też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, gdzie osoby starsze mogą poprosić o pomoc np. w zrobieniu zakupów.

22 505 11 11 – dedykowana infolinia

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj