Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy prace przy projektowaniu Drogi Głównej Południowej nabiorą wreszcie tempa?

Facebook Twitter

Chodzi o powiat wodzisławski. Jest taka szansa, bo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie opóźniania wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Miasto Wodzisław skarżyło Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, zarzucając mu opieszałość w wydaniu tej decyzji.

Mówi prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca:

W dniu 9 stycznia zapadł wyrok, który przede wszystkim zobowiązał Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska do wydania decyzji dla Drogi Głównej Południowej w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku. Po drugie sąd stwierdził, że Dyrektor Generalny Ochrony Środowiska dopuścił się przewlekłości w prowadzeniu postępowania administracyjnego, a także stwierdził, że te przewlekłości mają znamiona rażącego naruszenia prawa.

Czas teraz na ruch ze strony Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jednak nawet jeżeli wyda zgodnie z wyrokiem sądu decyzję, nie wiadomo jaka ona będzie i czy pozwoli na dalsze prowadzenie prac projektowych.

To jest klucz, my jesteśmy w momencie, kiedy bez poznania decyzji nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jaki będzie dalszy tok postępowania, nie mniej jednak musimy wiedzieć, że przed nami bardzo trudna droga, ponieważ postępowanie środowiskowe w tej sprawie trwa już lata, dlatego z duża dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, ze wiele dokumentów, które są załącznikami  do tego postępowania- z tych czy innych przyczyn- uległo dezaktualizacji. Dopiero po otrzymaniu postanowienia i zapoznaniu się z jego treścią, będziemy rozmawiać z projektantami i uznamy na jakim jesteśmy etapie, czy można zgłaszać wniosek o pozwolenie na budowę.

Przypomnijmy, że odcinek Drogi Głównej Południowej na terenie powiatu wodzisławskiego ma być obwodnicą Rydułtów, Pszowa i Wodzisławia, ma przechodzić także przez gminy Mszana i Godów. Przedstawiciele tych miast i gmin już w 2007 roku zdecydowali, że przejmą od Zarządu Dróg Wojewódzkich proces projektowania drogi. Czy nadal są zainteresowani inwestycją?

Wszyscy jesteśmy dalej zainteresowani, w listopadzie spotkałem się z włodarzami wszystkich gmin, chciałem zapytać czy coś nie zmieniło się na terenie gmin jeżeli chodzi o realizację inwestycji, było potwierdzenie, determinacja  wszystkich samorządowców, żeby to realizować, dlatego też w listopadzie podpisałem aneks z projektantem na dalsze prace projektowe w roku 2020 (…).

Koszt powstania drogi wstępnie szacowany był nawet na 900 milionów złotych. Na pewno trzeba będzie starać się o dofinansowanie dla tej inwestycji – dodaje prezydent Kieca. Posłuchaj:

Dodajmy, że gminy powiatu wodzisławskiego są odpowiedzialne za powstanie projektu, inwestycję ma prowadzić Zarząd Dróg Wojewódzkich. A Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska może się jeszcze od decyzji sądu administracyjnego odwołać, ostateczną instancją jest Sąd Najwyższy.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022