Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Rybnik zasługuję na samodzielną siedzibę Sądu Okręgowego

Facebook Twitter

Ministerstwo Sprawiedliwości dopytuje Okręg Gliwicki o zasadność utworzenia Sądu Okręgowego w Rybniku - dowiedziało się Radio 90. "To dobry kierunek" - odpowiada prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, poranny gość Radia 90.

Rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Zdecydowanie jest to zasadne, zresztą takie były początkowe negocjacje. Przypomnę, że działka, na której stoi sąd była własnością Miasta Rybnika. Miasto nawet partycypowało w budowie tego gmachu. Pamiętam jak mój poprzednik, Pan Prezydent Adam Fudali, mówił o tej inwestycji właśnie w kontekście samodzielnej jednostki, także na pewno miasto, myśmy już nawet na piśmie wyrażaliśmy poparcie dla tej idei i ja myślę, że to jest bardzo dobry kierunek tym bardziej, że mamy bardzo duży subregion 650 tys. osób i mam wrażenie, że Rybnik zasługuję na siedziby Sądu Okręgowego, myślę, że byłoby to bardzo dobre posuniecie.

Temat wraca po 8 latach. Gdy w 2011 roku ówczesny Minister Sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski otwierał nową siedzibę ośrodka Zamiejscowego Sądu Okręgowego w Gliwicach z siedzibą w Rybniku pytaliśmy czy jest szansa na samodzielny wydział. Wówczas takiej możliwości nie było. Czy jest teraz? Tego na razie nie wiemy. Wiemy natomiast, że samodzielny wydział wymaga większej przestrzeni, a już dziś budynek sądu jest zbyt mały.

Problemy lokalowe ma również Sąd Rejonowy i Urząd Miasta. Pytaliśmy prezydenta Rybnika czy to prawda, że jest zainteresowany przejęciem dawnego zamku, w którym dziś ma siedzibę Sąd Rejonowy:

Radio 90: Czy to prawda, że miasto chce go przejąć?

Nie no, bez przesady. Jest tak, że rozmowy jakieś były, dzisiaj siedziba Sądu Rejonowego jest pewna. Wiem, że są problemy, zresztą jak we wszystkich instytucjach, niestety Urząd Miasta również tutaj ma problemy lokalowe właśnie z tego powodu, że…

Radio 90: Ale chciałby Pan przejąć zamek?

Zaraz będzie wiadomość, hit lata: Prezydent na zamek! – Nie.

Radio 90: taka wizja, miasto przejmuje zamek, budynek, w którym dzisiaj siedzibę ma Sąd Rejonowy, a budujemy nową siedzibę dla Sądu Rejonowego. Jest to realne?

Przede wszystkim pytanie o inwestora. Zakładam, że byłoby to ministerstwo, jeżeli taka propozycja się pojawi na pewno bym to rozważył tym bardziej, że tego typu instytucję są bardzo miasto-twórcze, cóż może puścić wodze wyobraźni.

Radio 90: Czyli chce Pan przejąć zamek.

Wiedziałem, że taki będzie koniec.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika, Piotrem Kuczerą:

Więcej wywiadów z porannymi gośćmi Radia 90: TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022