Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Czy przez Godów pojadą znowu pociągi?

Facebook Twitter

Choć dawno już zlikwidowano torowisko i wybudowano po jego śladzie trasy rowerowe, to ostatnio władze gminy zaskoczyła decyzja PKP o wpisaniu linii 159 do planu rewitalizacji.

Tym bardziej, że od dłuższego czasu rozmawiano o przejęciu przez samorząd ostatniego odcinka należącego jeszcze do spółki kolejowej, by ukończyć Żelazny Szlak Rowerowy:

Linia 159, została wpisana do rewitalizacji. Było to bardzo duże zaskoczenie dla naszego samorządu gminy Godów, dla samorządu gminy Gorzyce, ponieważ wiem, że oni też prowadzą rozmowy na temat przejęcia tej linii od PKP na swoim terenie. Dlatego to jest dla nas duże zaskoczenie, wiadukty polikwidowane, PKP nie jest właścicielem linii kolejowej, tylko większości są samorządy i dowiadujemy się w zasadzie z mediów. Później dopiero po piśmie z PKP, że jest rewitalizacja tej linii.

-mówi wójt Godowa, Mariusz Adamczyk. Jastrzębie również na swoim terenie buduje Żelazny Szlak Rowerowy, dzięki czemu gmina Godów zostanie połączona z gminą Zebrzydowice, tu wartość inwestycji szacuje się na 18 milionów złotych.

Dlaczego PKP myśli o rewitalizacji linii 159, skoro nawet mieszkańcy nie są zainteresowani korzystaniem z kolei? – zastanawiają się w urzędzie:

Ja byłem jednym z ostatnich klientów kolei, ponieważ na studia jeździłem koleją i wtedy praktycznie jeździły dwie, trzy osoby. W związku z tym, w dzisiejszych czasach, gdzie pasażer chce być podwieziony na miejsce, przystanek kolejowy jest daleko od miejsc zamieszkania, w Łaziskach tym bardziej, w Gołkowicach nie ma przystanku, w związku z tym wydaje nam się, że z tej linii kolejowej nikt nie będzie korzystał. Ekonomicznie, na pewno nie uzasadnione. Pół miliarda złotych, ma podobno kosztować przywrócenie tej linii kolejowej także myślę, że jak ktoś zrobi jakąś analizę finansową, kosztową i ewentualnie napełnienia tej linii i wyjdzie, że nieopłacalne to jest.

Według wójta Adamczyka w PKP wiedzą, że na tym terenie prowadzone są inne inwestycje, jak budowa szlaku rowerowego. Niestety, ktoś wpisując linię 159 do rewitalizacji nie sprawdził aktualnej sytuacji:

Ktoś z Warszawy kreślił sobie w całej Polsce linię, nie zbadał stanu prawnego, majątkowego właściciela. Wiemy, że toczą się rozmowy w celu przywrócenia linii kolejowej z Jastrzębiem, czyli 100 tys. miasto, ale w kierunku Katowic. Może ktoś pomyślał, nie ślepy tor tylko jakieś połączenie i sobie wymyślił tą starą linie 159. Na miejscu torowiska dawno nie ma, może kiedyś połączenie znowu wróci kolejowe Wodzisław, Jastrzębie, ale raczej w innym przebiegu, krótszym przez gminę Mszanę, bo to by było czasowo do przyjęcia przez pasażera, ale tutaj ktoś kto by miał jechać pół godziny z Jastrzębia do Wodzisławia to chyba mija się z celem.

Dodajmy, że gmina Godów podpisała umowę budowę kolejnego odcinka Żelaznego Szlaku Rowerowego na swoim terenie. Dwa kilometry ścieżki powstanie w Łaziskach. Koszt inwestycji to 2 miliony złotych z czego ponad połowa to unijna dotacja.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj