Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy renty z ZUS będą przedłużone?

Facebook Twitter

Czy renty przyznane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na czas określony będą przedłużane automatycznie?

Pyta o to telefonując do redakcji Radia 90 nasza słuchaczka:

Renty są tylko na czas określony. Jak renty się skończą to co? Nie można iść do lekarza, żeby wypisał zaświadczenie o stanie zdrowia, ani do lekarza orzecznika o ustalenie niezdolności.

Jak usłyszeliśmy od Beaty Kopczyńskiej, rzeczniczki regionalnej ZUS na Śląsku:

Jeśli ktoś złożył już wniosek z dokumentacją medyczną i jest ona na tyle czytelna, że można wydać decyzję o przyznaniu renty zaocznie – to tak się będzie działo.

Do 10 kwietnia nie przyjmuje lekarz orzecznik. Jeśli złożone dokumenty budzą wątpliwości – wtedy trzeba czekać, aż ZUS zacznie pracować normalnie, albo wejdą w życie zmienione przepisy, mówiące o automatycznym wydłużeniu terminu przyznanych rent – takie zapisy pojawiły się w projekcie „tarczy antykryzysowej”, którą przyjął już Sejm, a teraz pracuje nad nią Senat.

Jeśli parlament przyjmie pakiet: ZUS będzie zasiłki wypłacał automatycznie przez okres do maksymalnie 90 dni na dotychczasowych zasadach i w takiej samej kwocie, o ile wcześniej nie zbierze się komisja i nie postanowi inaczej. Ale tu potrzebna jest decyzja polskiego parlamentu. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych podkreślają również, że jeśli zasiłek został przyznany okresowo, a komisja lekarska została odroczona z powodu narodowej kwarantanny, każdy świadczeniobiorca otrzyma należne pieniądze z wyrównaniem.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 marca 2021