Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy rowerzysta musi jechać ścieżką rowerową, jeśli ta biegnie wzdłuż ulicy? Pytają o to nasi słuchacze

Facebook Twitter

Z redakcją Radia 90 skontaktowała się w tej sprawie Marta, która jako przykład podała ulicę Kokoszycką w Wodzisławiu Śląskim. Trasa dla jednośladów wytyczona jest tam po obu stronach jezdni, a miłośnicy dwóch kółek i tak najczęściej jadą ulicą.

Powiedzcie na antenie co mówią przepisy, bo przecież tu chodzi o bezpieczeństwo

– prosi Marta. Wszelkie wątpliwości rozwiewa kodeks o ruchu drogowym, w którym czytamy, że:

kierujący rowerem jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Oznacza, że nasza Słuchaczka ma rację i słusznie zwraca uwagę rowerzystom, którzy zamiast po ścieżce rowerowej jadą ulicą. To nie jest bezpieczne, bo naraża na ryzyko wypadku zarówno miłośników jazdy na dwóch kółkach, jak i kierowców samochodów. Ulicą rowerzysta może poruszać się tylko wtedy, jeśli ścieżka rowerowa nie jest wyznaczona, wtedy to jego obowiązek bo jazda chodnikiem jest zakazana. Wyjątkiem od tej zasady jest sprawowanie opieki nad dzieckiem jadącym rowerem, które nie ukończyło 10 lat, pozwala na to szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50km/h lub warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni, to np. śnieg, gęsta mgła lub gołoledź.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj