Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy sadzenie pomidorów i porządkowanie rabatek może być niebezpieczne?

Facebook Twitter

Czy sadzenie pomidorów i porządkowanie rabatek może być niebezpieczne? Takie pytanie zadaje policja z Gliwic i odpowiada: tak. W środę (19.05.) około godziny 15.00 policyjny pirotechnik otrzymał kolejne wezwanie. Przy ulicy Chorzowskiej w Gliwicach znaleziono niewybuch.

Pewna gliwiczanka postanowiła na wiosnę poprawić wygląd kwietnego rabatu i przekopując warstwę ziemi, wykopała coś, co od razu skłoniło ją do wykonania telefonu alarmowego.

– informuje policja na swojej stronie internetowej.

Na ulicę Chorzowską w Gliwicach pojechał policyjny pirotechnik asp. Dominik Polak, który po oględzinach przedmiotu stwierdził, że jest to pocisk artyleryjski 88 mm, na szczęście bez zapalnika.

Co robić gdy znajdziesz niewybuch?

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce, a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. policji.

Informując o niebezpiecznym znalezisku, należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku. Chociaż II wojna światowa zakończyła się dziesiątki lat temu, to wciąż w życiu codziennym spotykamy się z jej pozostałościami. Nadal odnajdujemy przedmioty, które mają znamiona uzbrojenia wojskowego. Niestety ludzka ciekawość okazuje się zgubna, prowadząc nie tylko do nieszczęść, ale i do śmierci. Niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie, które powoduje oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu z wojskowym znaleziskiem sprawia, że wojna, która tak naprawdę dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.
W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:
1. miejsca odnalezienia niewybuchu;
2. znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska);
3. danych personalnych osoby zgłaszającej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj