Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Czy smartfon ma wpływ na nasze zdrowie?

Facebook Twitter

Smartfony towarzyszą nam na co dzień i praktycznie w każdej sytuacji. Wysyłamy za ich pomocą wiadomości, sprawdzamy maile, zamawiamy jedzenie, sprawdzamy pogodę czy robimy zakupy. Czy mały ekran w kierunku którego kierujemy nieustannie swój wzrok, może być przyczyną różnych dolegliwości?

fot.kaboompics/pixabay

Dzięki rozwojowi technologii lekarze mogą przeprowadzać skomplikowane operacje, możemy wyleczyć liczne choroby, czy kontaktować się bez przeszkód ze sobą. Bardzo popularnym i ogólnodostępnym narzędziem techniki jest smartfon. Dzięki niemu możemy dotrzeć do wybranego celu, znaleźć restaurację czy napisać maila. Problem tkwi jedynie w sposobie i częstotliwości, w jakim z niego korzystamy.

Nadgarstki

Sposób w jaki trzymamy i obsługujemy naszego smartfona może doprowadzić do problemów z nadgarstkami. Utrzymywanie telefonu w dłoni przez dłuższy czas w nienaturalnej pozycji, może spowodować ból (może on promieniować w kierunku łokcia) czy drętwienie. Ten dokuczliwy problem może skończyć się wizytą u ortopedy, gdzie często konieczne jest wykonanie USG nadgarstka.

Oczy

Nasz wzrok może ucierpieć przez ciągłe spoglądanie na ekran. Narażamy swoje oczy na kontakt z szybko zmieniającymi się obrazami, wyostrzamy i oddalamy wzrok. Nasze oczy bywają zmęczone, co negatywnie wpływa na ich zdrowie. Nasz wzrok może się stopniowo pogarszać, bądź w stanach zmęczenia, może dojść do sytuacji, że oglądany obraz będzie się wydawał zamglony. Kiedy pojawią się u nas podobne objawy, będzie konieczna wizyta u okulisty. Innymi objawami z którymi możemy się zmagać to: zespół suchego oka, łzawienie, pieczenie, ból , przekrwienie spojówek oraz ból głowy, pleców czy karku.

Dbaj o swój wzrok

Higiena wzroku i jego odpoczynek to podstawa. Na początku pomyśl o redukcji godzin spoglądania w ekran komputera, smartfona oraz telewizora. Możesz zafundować swoim oczom okłady z herbaty. Dodatkowo zmniejsz natężenie jasności monitora, rozmiar i rodzaj czcionki tekstu. W przypadku problemów z nadmierną suchością oczu, zastosuj odpowiednie krople do oczu (tzw. sztuczne łzy).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj