Czy Święto Ogniowe w Żorach będzie na liście dziedzictwa kulturowego?
Święto Ogniowe w Żorach 11 maja, jak co roku obchodzone jest w rocznicę tragicznego pożaru z 1702 roku, który strawił znaczną część miasta. Od tego czasu, co roku uliczkami żorskiej starówki przechodzi tradycyjna procesja, rozświetlająca miasto blaskiem płonących pochodni.

Czy Święto Ogniowe w Żorach będzie na liście dziedzictwa kulturowego?
Święto Ogniowe jest wyjątkowe w skali kraju a nawet świata, dlatego władze miasta postanowiły starać się o wpisanie go na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Kolejnym krokiem będzie wpisanie Święta Ogniowego na podobną listę UNESCO
– mówi naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miasta w Żorach, Adrian Lubszczyk:
Adrian Lubszczyk: Przygotowany został wniosek o wpisanie Święta Ogniowego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To jest dość skomplikowana procedura, wymaga szerokiej dokumentacji, ponieważ musimy pokazać, jak ogromne znaczenie dla społeczności lokalnej ma to święto, jak to święto przebiega. Będziemy też mieli wizytatorów w tym roku, którzy będą z nami brali udział w Święcie Ogniowy. Nakręcimy także materiał w formie takiego reportażu, później po przygotowaniu kompleksowego zgłoszenia, będzie na poziomie ministerialnym rozpatrywane i miejmy nadzieję, że decyzja będzie pozytywna.
Niewykluczone, że Święto Ogniowe zostanie wpisane na krajową listę jeszcze w tym roku.
Adrian Lubszczyk: Bardziej znamy wszyscy te dziedzictwo materialne, czyli budynki wpisane na listę UNESCO, ale tutaj te niematerialne dziedzictwo, tradycje, kultury nasze też są warte właśnie upamiętnienia w taki sposób. Jak tylko uda się nam wpis na krajową listę, to będziemy podejmowali dalsze kroki, czyli próbowali startować na listę UNESCO. To już na pewno będzie trudniejsza procedura i dużo większa konkurencja, bo ogólnoświatowa. Jeszcze dokładnych szczegółów tutaj nie znamy. Bardzo pomagają nam pracownicy ministerstwa, wierzymy, że będziemy mogli liczyć na ich wsparcie, pomoc, żeby taką procedurę ze strony miasta przeprowadzić.
Dodajmy, że w tym roku 11 maja jak co roku Święto Ogniowe zapoczątkuje apel strażacki na żorskim rynku (17.30). Po nim w kościele pod wezwaniem świętych Apostołów Filipa i Jakuba odbędzie się uroczysta msza święta (19.30). Następnie tłumy mieszkańców i gości z płonącymi pochodniami przejdą uliczkami starego miasta w procesji. O 21.00 na rynku wystąpi Kasia Kowalska a o 22.30 rozpocznie się 10. jubileuszowy Bieg Ogniowy przez rozświetlone pochodniami uliczki starówki (start i meta na ul. Klimka).
Czytaj także:
- Ogień na trasie! Za nami bieg z okazji Święta Ogniowego w Żorach
- Urzędnicy z Żor chcą złożyć wniosek o wpisanie Święta Ogniowego na listę dziedzictwa kulturowego
Zobacz: