Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy szpitale w regonie wstrzymają zabiegi planowe?

Facebook Twitter

Jeszcze dwa tygodnie temu szpitale informowały z radością o wznowieniu zabiegów planowych, tymczasem teraz mają znowu je wstrzymywać. W związku ze wzrostem zakażeń Narodowy Fundusz Zdrowia na polecenie Ministerstwa Zdrowia, wystosował apel w tej sprawie do szpitali.

Ma to przygotować oddziały szpitalne na przyjęcie nowych chorych na Covid-19. Co zrobią szpitale?

Postaramy się maksymalnie ograniczyć zabiegi planowe, ale całkowicie nie będziemy ich zamrażać

– powiedział naszemu reporterowi Krzysztof Kowalik , dyrektor wodzisławskiego szpitala.

Krzysztof Kowalik

Z kolei Miejski Szpital w Żorach nie zamierza póki co zawieszać zabiegów planowych

– mówi prezes lecznicy:

Katarzyna Siemieniec: Na chwilę obecną nie, my nie prowadzimy takich rozległych zabiegów o których mowa w poleceniu NFZ, więc na razie tyle ile się da, my będziemy funkcjonować normalnie. Ciężar tej decyzji będzie podjęty dopiero wtedy, kiedy minister zdrowia na naszą spółkę nałoży obowiązek zwiększenia ilości łóżek covidowych. Na chwilę obecną chcemy jak najdłużej funkcjonować zapewniając te łóżka chirurgiczne, ponieważ jest duża potrzeba dla naszych pacjentów.

Również WSS nr 2 w Jastrzębiu-Zroju nie zamierza dostosować się do zaleceń NFZ.

To lekarz zarządzający oddziałem będzie podejmował decyzję czy przeprowadzić zabieg

– mówi rzeczniczka szpitala:

Marcelina Kowalska: W naszym szpitalu nie wstrzymano zabiegów i badań planowych, natomiast ze względu na dynamiczną sytuację covidową decyzję o planowanych przyjęciach do szpitala rozpatruje się indywidualnie, czyli lekarz zarządzający oddziałem ocenia jak pilny jest zabieg i jak szybko należy go wykonać, co warto podkreślić, to nie dotyczy zabiegów onkologicznych, te są realizowane w dalszym ciągu w trybie pilnym.

Marcelina Kowalska

Żadnych zmian nie będzie także w rybnickim szpitalu

– mówi rzecznik placówki:

Maciej Kołodziejczyk: WSS nr 3 w Rybniku na chwilę obecną nie zamierza zawieszać żadnych z planowanych zabiegów, na pewno się będziemy przyglądać sytuacji, natomiast na chwilę obecną wszystko będzie realizowane zgodnie z planem.

W innej sytuacji jest Szpital Rejonowy w Raciborzu, który działa jako placówka hybrydowa i ma wydzielone oddziały dla pacjentów covidowych.

Nic się nie zmieni

-mówi dyrektor lecznicy:

Ryszard Rudnik: W tej części hybrydowej, czyli tej czystej mamy stworzone łóżka dla pacjentów, którzy przyjmowani są planowo i gdzie wykonujemy zabiegi we wszystkich zakresach. To są dwie niezależne części szpitala, ta przystosowana dla pacjenta typowo covidowego, gdzie mamy odpowiedni reżim sanitarny i odpowiednie zabezpieczenia i ta druga część, gdzie przyjmujemy pacjenta planowego, oczywiście po przetestowaniu.

Przypomnijmy, że ograniczenie zabiegów jak podkreśla NFZ, nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021