Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy to błąd w sztuce lekarskiej? Lekarz przepisał półrocznej dziewczynce lek dla znacznie starszych dzieci

Facebook Twitter

Do naszej redakcji zgłosił się dziadek 6-miesięcznej Ady z Rybnika. Dziecko zachorowało, rodzice byli z nim u dwóch lekarzy. Ponieważ z powodu stanu zapalnego gardła dziewczynka nie jadła i nie przyjmowała płynów, została przez jednego z nich skierowana do szpitala...

Lekarz, który zbadał dziecko na Izbie Przyjęć, nie zdecydował o pozostawieniu dziewczynki w szpitalu, ale nie to zbulwersowało dziadka półrocznej Ady. Chodziło o jeden z leków przepisanych przez pediatrę:

Orofar – to by mi nic nie mówiło, ale kiedy pojechaliśmy do apteki, to farmaceutka powiedziała: „Kto to przepisał – orofar podaje się dzieciom od sześciu lat.” A to przepisuje lekarz specjalista chorób dziecięcych Szpitala Specjalistycznego numer 3 w Rybniku. Chciałem to tylko nagłośnić, żeby inni rodzice też zwracali na to uwagę, bo to się musi skończyć, co oni z tymi dziećmi robią, bo niby jest niż demograficzny, a co ma być skoro szpitale tak to traktują.

Co na to dyrektor do spraw lecznictwa szpitala wojewódzkiego numer 3 w Rybniku, Grzegorz Chłodek?

Nie ma najmniejszej możliwości, żeby kontrolować, jakie leki są ordynowane przez 26 lekarzy dyżurnych dziennie.

Radio 90: Skoro jest tu jakiś błąd, to pan może ukarać taką osobę, zwrócić uwagę… Jak to wygląda?

Zwrócić uwagę jak najbardziej tak, jednak ukarać można tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia ze skutkiem. Trudno karać lekarza za to, że przepisał lek, natomiast, co miał na myśli naprawdę bardzo trudno mi powiedzieć. Z panią doktor będę rozmawiał.

Dodajmy, że udało nam się skontaktować z lekarzem pediatrą, który badał półroczną dziewczynkę. Według pani doktor nawet u 6-miesięcznago dziecka można stosować wymieniony środek, gdyż działa on tylko miejscowo i nie wchłania się do organizmu. Jej zdaniem nie ma żadnego zagrożenia. Innego zdania jest producent leku, który na ulotce napisał, że nie należy go stosować u dzieci poniżej 6 lat, bo może spowodować przemijające zaburzenie połykania i zwiększyć ryzyko zachłyśnięcia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj