Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy trzeba wycinać drzewa, by rewitalizować linię kolejową? [FOTO]

Facebook Twitter

Pytają ekolodzy z Cieszyna zaniepokojeni wycinką drzew na modernizowanym szlaku kolejowym z Cieszyna do Goleszowa. Według planów pod topór ma iść 820 drzew. W pierwotnym planie wyciętych miało być ich aż 1234. To marne pocieszenie dla obrońców przyrody, którzy podkreślają że inwestycje są potrzebne, ale nasze życie i zdrowie też jest w drzewach.

Mówi Irena Fluder-Kudzia, radna miasta Cieszyn:

Zdajemy sobie sprawę w tego, że część z tych drzew będzie musiała być wycięta ale czy wszystkie? Naprawdę czy wszystkie stanowią zagrożenie dla tej rewitalizowanej linii? Nie mamy zamiaru blokować tej linii, ale chcemy żeby zaczęto też dostrzegać potrzeby innych ludzi ale przede wszystkim żeby zaczęto dostrzegać to, co dzieje z naszym klimatem. Inwestycje to też przyroda, inwestycja na lata. Można zarówno rewitalizację kolei jak i te drzewa i zieleń połączyć, tylko trzeba siąść, porozmawiać i szukać rozwiązań,

Trójstronne spotkanie pomiędzy PKP, Starostwem Powiatowym w Cieszynie a ekologami niewiele pomogły. Starosta Mieczysław Szczurek, który podjął decyzję o wycince drzew uważa, że nie mógł postąpić inaczej, bo zobowiązują go do tego przepisy prawa. Są miejsca jak na przykład w Kończycach, gdzie udało uzyskać odstępstwa od norm. Jak dodaje, linia kolejowa jest potrzebna mieszkańcom:

To jest miejsce, gdzie udało się uzyskać odstępstwo od tych słynnych najpierw 15 a potem 6 metrów odległości drzew od linii kolejowej. Właściciel terenu podpisał stosowne porozumienie z przedstawicielami kolei. Rewitalizacja samej linii kolejowej jest bardzo ważna, dlatego że patrząc na prędkości pociągów o których mówimy na tej zrewitalizowanej linii to czas przejazdu np. do Bielska może się znacznie skrócić, generalnie wszyscy chcą przywrócenia tych pewnych, szybkich połączeń kolejowych. Pamiętam, że jako dziecko jeździłem do Bielska w 1,5 godziny, a tej chwili myślę, że będzie to czas rzędu 20-30 minut.

Pojawiają się też pomysły, by pogodzić ekologię i kolej. Cieszyńscy ekolodzy proponują wzorem miast europejskich wybudować wzdłuż linii kolejowych ścieżki rowerowe. Czy tak się stanie? Czas pokaże.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj