Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy Twój dowód nie traci ważności?

Facebook Twitter

Sprawdź termin ważności swojego dowodu osobistego. 10 lat temu Polacy masowo wymieniali zielone książeczki na plastikowe dokumenty. Wielu z nich będzie więc musiało jeszcze do końca roku postarać się o wyrobienie nowego.

W Polsce w dalszym ciągu istnieje obowiązek posiadania dowodu osobistego. W dalszym ciągu również dowód osobisty jest podstawowym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Inne dokumenty takie jak prawo jazdy, różnego rodzaju legitymacje, karty ubezpieczenia zdrowotnego nie są w stanie zastąpić dowodu osobistego. Jako dokument potwierdzający tożsamość bardzo często jest niezbędny nie tylko przy załatwianiu urzędowych formalności.

Bez niego trudno będzie załatwić kredyt w banku, zrobić zakupy na raty, a nawet zameldować się w hotelu. Dlatego utrata dowodu osobistego może być dużym zagrożeniem. Dowód osobisty jest dokumentem terminowym. Co to oznacza?

Upływ terminu jego ważności sprawia, że nie możemy się nim swobodnie posługiwać. Nie jest on wówczas uważany za urzędowy dokument i nie możemy dzięki niemu załatwić wielu spraw.

Data ważności dowodu osobistego zlokalizowana jest w przypadku starszych plastikowych dowodów osobistych na tej stronie, gdzie umieszczone jest godło naszego kraju. Jeśli zauważymy, że zbliża się termin upływu ważności naszego dowodu osobistego, to możemy wymienić go w każdym urzędzie gminy. Średni czas oczekiwania na nowy dowód to miesiąc.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj