Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy uda się wprowadzić zakaz palenia mułem i miałem? Posłuchaj rozmowy z Adamem Fudalim

Facebook Twitter

Rybniccy radni chcą przekonać Marszałka Województwa Śląskiego, by wprowadził zakaz palenia mułem i miałem w domowych kotłowniach.

Na jutrzejszej (18.12.) sesji wystosowany zostanie apel do Sejmiku o podjęcie bezzwłocznych działań zmierzających do ograniczenia niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza. Sprawa zanieczyszczenia powietrza była jednym z tematów, jakie poruszył Arkadiusz Żabka podczas porannej rozmowy z Adamem Fudalim w Radiu 90. Posłuchaj całości:

Radio 90: Jutro jedna z najważniejszych sesji Rady Miasta – sesja budżetowa.

Tak, jesteśmy do niej przygotowani. Wiemy już, jakie będą dochody budżetu naszego miasta – one się zamkną kwotą prawie 636 milionów złotych, natomiast wydatki to będzie 732-733 miliony. Jest duży deficyt. Na same inwestycje przeznaczymy 26,4% budżetu i w ramach tych inwestycji będziemy robić ulicę Powstańców i Sobieskiego aż do Bazyliki, będziemy remontować wiele uli w Rybniku, między innymi ulicę Podmiejską. A w przypadku Rybnika remont drogi wiąże się z rozebraniem drogi i zbudowaniem jej od nowa. Planujemy także rozpoczęcie przebudowy ulicy Rudzkiej, trwa przebudowa ulicy Prostej, przebudowa ulicy Jastrzębskiej – też już trwa, przebudowa ulicy Zwycięstwa, przebudowa mostu wzdłuż ulicy Kotucza, przebudowa ulicy Pod Lasem, przebudowa ulicy Tkoczów. Także tych inwestycji jest naprawdę bardzo dużo. Wchodzimy w ostatni budżet Unii Europejskiej, który jest tak bogaty dla naszego miasta. Udało nam się przewidzieć pewne rzeczy, wywalczyć dotacje na budowę drogi Pszczyna-Racibórz kwotę 300 milionów złotych, dlatego, że byliśmy naprawdę dobrze przygotowani. (…) Ale to jest kwestia dwóch, trzech lat, kiedy ta inwestycja może się rozpocząć. I tu jesteśmy pełni niepokoju, ponieważ zbliżają się nowe wybory samorządowe, czy nowe władze Sejmikowe nie zmienią tej decyzji w sprawie tych 300 milionów złotych. Jeżeli tak by się stało, to byłaby to sytuacja dramatyczna, ponieważ musielibyśmy się uporać z rozpoczęciem inwestycji i zostalibyśmy bez środków na dalsze prace. Jak do tej pory jednak zapewnienia są aktualne.

Radio 90: Przy okazji Marszałka – jutro władze Rybnika będą wystosowywać apel do władz Sejmiku województwa śląskiego o podjęcie niezwłocznych działań zmierzających do ograniczenia niskiej emisji.

Tak, Rybnik jest jednym z bardziej „zakopconych” miast w województwie śląskim. Patrzymy na rozwiązania, jakie przyjął sejmik małopolski, a za sprawę jakości powietrza odpowiada Marszałek, dlatego to do niego zwracamy się z naszym apelem, żeby podjął stosowną uchwałę zabraniającą spalania mułu i miału w naszej okolicy w piecach domów jednorodzinnych. (…)

Radio 90: Czyli łagodniejszy model niż przyjęto w Krakowie, bo tam zabroniono opalania węglem.

My składamy pewne propozycje, nad konkretnymi rozwiązaniami będą się już martwić koledzy z sejmiku. My też jesteśmy w bardzo specyficznej sytuacji. Wiadomo, że na Śląsku górnicy mają deputaty, mają węgiel, dlatego musimy postępować bardzo ostrożnie. Tym bardziej, że wiemy, że na zwałach leżą już bardzo duże ilości węgla, my nie możemy pogorszyć tej sytuacji.

Radio 90: Panie prezydencie, czy pan jest samotny w tej walce? Czy prezydent Wodzisławia wspiera pana, próbujecie razem coś zrobić? Ponieważ wiemy, że tam również jest bardzo duży problem zanieczyszczonego powietrza.

Nie konsultujemy się, ale wiemy, że pewne ruchy są wykonywane. Podejrzewam, że jak my podejmiemy tą uchwałę, ja ją wyślę do wszystkich tych gmin: do Wodzisławia, do Żywca, do Bielska-Białej z prośbą, żeby podjęli podobną uchwałę, żeby niejako przyruszyć Marszałka do działania, bo to jest działanie w ramach jego kompetencji. Mając na względzie to, co stało się w Małopolsce, myślę, że się uda.

Radio 90: Plany budżetowe, czy tam jest ujęty DKF?

Jak się konstruuje budżet, to nie rozpisuje się go tak szczegółowo. Zapisujemy kwoty na Domy Kultury, a kultura w ogóle działa trochę inaczej. Tam działa biznesplan, który po zatwierdzeniu budżetu należy przedstawić. Ja miałem spotkanie z przedstawicielami DKF-u, z panią prezes tego klubu, uzgodniliśmy pewne rozwiązania. Już podjąłem decyzję, zgodnie z sugestią przedstawicieli DKF-u, żeby zakupić ekran, ktory w sposób zdecydowany poprawi jakość odbioru tych filmów, które są prezentowane. I to się powinno stać już w tym miesiącu albo zaraz na początku stycznia. I potem kolejne inwestycje. Co prawda, zakupienie nowego projektora nie jest jeszcze tak bardzo potrzebne, jak zakup nowego ekranu. Na to kwota minimalna – 17 tysięcy złotych.

(…)

Składam najserdeczniejsze życzenia wesołych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim Słuchaczom Radia 90!

A więc w przyszłym roku kierowców czeka wiele trudności w podróżowaniu samochodem po mieście.

Poranny gość w Radiu 90! W każdy wtorek i piątek, tuż po ósmej rano – pytamy, dyskutujemy, omawiamy tematy ważne i istotne.  Czekamy także na Wasze propozycje – kogo chcecie usłyszeć w programie? Jaki temat należy poruszyć? Czekamy na sugestie, zachęcamy do komentowania. Skontaktuj się z nami – KLIK!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 lipca 2022