Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy Ukraińcy ze starymi dowodami mogą założyć konto w banku?

Facebook Twitter

Sami Ukraińcy nazywają ten dokument "wewnętrznym paszportem". Wielu uchodźców, którzy przyjechali do naszego kraju uciekając przed wojną, ma dowód osobisty w postaci książeczki. Taki jak obowiązywał i u nas jeszcze kilkanaście lat temu.

fot.JESHOOTS-com/ pixabay.com

Nie wszystkie banki chcą na podstawie tego dokumentu zakładać konta obywatelom Ukrainy. O sprawie poinformowali nas słuchacze, którzy goszczą uchodźców w swoich domach i pomagają im w załatwianiu formalności.

Agnieszka napisała, że mieszkająca u niej Ukrainka, Alena twierdzi że jej stary, papierowy dowód (u nich zwany paszportem) jest ważny 45 lat, więc Alena ma ważny dokument. Ale jest on stary, pisany cyrylicą, książeczkowy, bez żadnej biometrii.

Banki pracują ciągle nad uproszczeniem procedur, by móc zakładać konta Ukraińcom. Już zrobiono sporo, bo zwykle wystarczy paszport lub potwierdzenie przekroczenia granicy po 23 lutego. Konta są dla nich darmowe. Z wszelkich opłat zwolnione zostały też przelewy z Polski do Ukrainy i odwrotnie. Jeśli obywatel Ukrainy posiada właśnie paszport lub plastikowy dowód osobisty, a do tego ma nadany numer PESEL – nie ma problemu.

Kłopoty zaczynają się kiedy uchodźca ma dowód starego typu, tu dopiero banki szukają rozwiązania, niektóre -jak udało nam się dowiedzieć od mieszkańców regionu którzy już takie formalności ze swoimi gośćmi z Ukrainy załatwiali – już konta zakładają, nawet jeśli jedynym dokumentem tożsamości jest właśnie dowód w postaci książeczki. Ale nie każdy bank i nie każdy oddział. Łatwiej o to w dużych miastach. Pomoże numer PESEL, warto go wyrobić, tym bardziej jeśli nie ma się paszportu. Wiele banków już uruchomiło infolinie w języku ukraińskim, warto tam szukać informacji.

A my dodajmy, że konta bankowe są potrzebne Ukraińcom, by mogli korzystać ze świadczeń rodzinnych i 500+.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 marca 2023