Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy Ukraińcy znajdą pracę w Jastrzębiu? PUP ma dużo ofert ale…

Facebook Twitter

Czy jest u nas praca dla uchodźców? Większość z ponad dwóch milionów Ukraińców znalazła schronienie w naszym kraju. Przebywają u rodzin, które przyjęły ich pod swój dach czy w miejscach przygotowanych dla nich przez samorządy.

Powoli dostosowują się warunków życia. Dzieci poszły do przedszkoli i szkół. Dorośli wyrabiają PESELE, zakładają konta bankowe ale przede wszystkim szukają pracy. Czy są dla nich oferty w pośredniakach?

I tak, i nie

– mówi Radiu 90 dyrektor Urzędu Pracy w Jastrzębiu-Zdroju:

Andrzej Koba: Miejsc pracy jest dużo, mamy dużo ofert ale przede wszystkim to są oferty dla mężczyzn w sektorach budowlanych. Sytuacja która na dzień dzisiejszy się pojawia, czyli napływ obywatelek Ukrainy, może stwarzać problemy ze znalezieniem dla nich odpowiednich ofert pracy, jest ich mniej niż dla mężczyzn. To oferty związane przeważnie z handlem, gastronomią, obsługą kas fiskalnych, to są przede wszystkim te stanowiska pracy.

W jastrzębskim pośredniaku otwarto dla obywateli Ukrainy punkt informacyjny. Co oferuje im urząd?

Andrzej Koba: Na dzień dzisiejszy my możemy im oferować właściwie wszystko to co obywatelowi Rzeczpospolitej, w związku z tym takie osoby mogą się rejestrować jako osoby bezrobotne czy poszukujące pracy i mogą korzystać ze wszystkich pomocy jakich my udzielamy jako urząd, czyli mogą z pośrednictwa pracy, doradztwa zawodowego, jak również z instrumentów, czyli mogą być kierowane te osoby na staż, prace interwencyjne, roboty publiczne, więc mogą korzystać z całego wachlarza instrumentów, który przysługuje obywatelowi Polski.

Dodajmy, że dla obywateli Ukrainy we wszystkich pośredniakach w naszym województwie przygotowane zostaną także szkolenia zawodowe. A jakie dokumenty musi mieć przy sobie uchodźca, który chce zarejestrować się w Urzędzie Pracy?

Andrzej Koba: Taka osoba musi mieć paszport ze stemplem potwierdzającym przekroczenie granicy, zaświadczenie straży granicznej o przekroczeniu granicy, bądź potwierdzenie z konsulatu potwierdzające tożsamość, jest wydawanie peseli, w związku z czym również taki dokument jest przez nas honorowany i taka osoba może się rejestrować. Innych dokumentów takie osoby nie potrzebują, kierujemy się również naszym rozporządzeniem o rejestracji, które dopuszcza taką możliwość żeby zarejestrować osoby w nadzwyczajnych sytuacjach, bez innych dokumentów wymaganych do rejestracji dla Polaków.

Do Urzędu Pracy w Jastrzębiu zgłaszają się już Ukraińcy, którzy szukają zatrudnienia, są wśród nich także osoby ze średnim i wyższym wykształceniem:

Andrzej Koba: Mamy kilka osób, które zgłaszały swoją chęć zatrudnienia poprzez urząd, które posiadają również kwalifikacje wysokie, to są nawet osoby z wykształceniem informatycznym czy wyższym, spotykamy się nawet z inżynierami. Natomiast problemem jest język, nie wszyscy władają innym niż ukraiński, ale zdarzają się sytuacje gdzie jest znajomość polskiego i angielskiego.

Dodajmy, do wtorku (29.03) w jastrzębskim pośredniaku zarejestrowane zostały 53 osoby z Ukrainy, wśród nich tylko troje to mężczyźni. Co warto podkreślić, część z nich znalazło już zatrudnienie.

Aby legalnie zatrudnić w swojej firmie obywatela Ukrainy wcale nie trzeba tego zrobić przez pośredniak. Trzeba jednak pamiętać, by dopełnić formalności

– podkreśla dyrektor:

Andrzej Koba: Zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców, specustawa która obowiązuje od 24 lutego przewiduje zatrudnienie obywateli Ukrainy na zasadach dobrowolności, czyli obywatel Ukrainy na własną rękę poszukuje sobie zatrudnienia u pracodawcy, a ten pracodawca ma obowiązek do 14 dni zgłoszenia tego do lokalnego urzędu pracy, oczywiście jest to w formie elektronicznej, jest udostępniona aplikacja i na telefonie można to zgłosić bezproblemowo.

W uzupełnieniu informacji o sytuacji na rynku pracy w Jastrzębiu dodajmy, że jest duże zapotrzebowanie na pracowników w sektorach budowlanym oraz transportowym. Z tamtejszych firm odeszło wielu pracowników. To głównie mężczyźni, którzy wrócili do Ukrainy, by bronić swojego kraju. W ich miejsce firmy poszukują nowych pracowników. A w przyszłym tygodniu, w czwartek 7 kwietnia w Rybniku odbędą się Polsko-Ukraińskie Targi Pracy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj