Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy w bibliotece mogą pomóc młodym ludziom? W Cieszynie próbują

Facebook Twitter

W Cieszynie realizowany jest polsko-czeski projekt pod nazwą "Emocje Bez Granic". W jego ramach Biblioteka Miejska w Cieszynie wspólnie z kampanią społeczną "Całe Czechy czytają dzieciom" starają się zdiagnozować emocje i problemy nastolatków na polsko-czeskim pograniczu. Chcą także spróbować zaradzić im, właśnie poprzez biblioterapię.

A problemów dorastającym ludziom nie brakuje – przekonuje kierownik oddziału dla dzieci cieszyńskiej biblioteki, Iwona Kochaniec-Kłębek:

Dzieci w wieku nastoletnim są takie zawieszone między dzieciństwem, a dorosłością. Wydaje im się, że wiedzą wszystko, a my z perspektywy czasu wiemy, że wiedzą niewiele. Niewiele dają też sobie wytłumaczyć. Takie emocje czy też wydarzenia w życiu jak inność, problem choroby czy dojrzewania, to jest ponadczasowe, ale te dzieci od 11, 12 lat one mają te problemy, ale nie potrafią ich nazwać, ani też sobie z nimi poradzić. Chcieliśmy w bardzo delikatny, subtelny sposób pomóc im niektóre rzeczy zrozumieć czy też ułatwić.

Dlatego postanowiono, że w ramach projektu powstanie dwujęzyczna książka składająca się z 6 opowiadań mówiących o problemach nastolatków:

Książka fajnie ilustrowana, w taki nowoczesny sposób. Każde opowiadanie jest zamkniętą historią, którą można przeczytać jedną, dwie. To nie są opowiadania, które mają pokazywać drogę życiową, rozwiązywać ich problemy, nie o to w tym wszystkim chodzi, chodzi o tylko o to, żeby ta „trudna młodzież” jakoś identyfikowała się z bohaterem z problemem, który ją dotyczy i pomyślała: ” O, to nie tylko ja się z tym zmagam”. 

Polscy autorzy, którzy napisali odpowiadania do książki to Paweł Beręsewicz, Ewa Stadtmüller i Zuzanna Orlińska. Cały projekt ma za zadanie pomóc młodym ludziom przez biblioterapię. Czym jest biblioterapia i w dzisiejszych czasach może być skuteczna? Posłuchajcie:

Książka została zaprezentowana przy okazji akcji „Narodowego Czytania”. Wkrótce zostanie przekazana nauczycielom i wychowawcom, którzy otrzymają także scenariusze prowadzenia zajęć i warsztatów w oparciu o tę książkę.

W październiku na finał akcji, po czeskiej granicy odbędzie się spotkanie z udziałem polskich i czeskich dzieci.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju RegionalnegoProgramu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów EuroregionuŚląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko i budżetu państwa.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024