Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy w dobie map w telefonach komórkowych, numer na domu ma jeszcze znaczenie?

Facebook Twitter

Rybnik przypomina o obowiązku oznaczeń adresowych na budynkach, proponując tabliczki przygotowane według jednego wzoru z emalii, z jakie słynęła huta Silesia. A my w Radiu 90 pytamy, czy w dobie map w telefonach komórkowych, systemów GPS w samochodach, numer na domu ma jeszcze znaczenie dla służb ratunkowych?

fot.pixabay.com

Nie było żadnego wahania gdy zadaliśmy to pytanie strażakom.

Zazwyczaj z daleka widać, że coś się dzieje, ale potem wystarczy rzucić okiem na płot czy elewację i mamy pewność, że trafiliśmy tam gdzie nas potrzebują.

– powiedział Radiu 90 Bogusław Łabędzki, rzecznik Straży Pożarnej w Rybniku. Wątpliwości nie miał Mateusz Wyrba z Komendy Straży Pożarnej w Raciborzu:

Wyraźny numer na domu, to oszczędność czasu na szukanie, a czas w akcjach ratunkowych ma ogromne znaczenie.

Strażacy oczywiście korzystają z technologii, ale nie mają wątpliwości, że posesje powinny być wyraźnie oznaczone.

Konieczność posiadania tabliczki z numerem domu reguluje polskie prawo, a konkretnie – ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 roku. Zgodnie z art. 47b. ust. 1 tej ustawy. Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym, w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.

Oznacza to, że na każdym budynku mieszkalnym, biurowcu, budynku użyteczności publicznej musi się znajdować tabliczka z numerem. W przypadku domów jednorodzinnych obowiązek umieszczenia tabliczki spoczywa na jego właścicielu.

– przypominają urzędnicy w Rybniku.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 marca 2023